„Budzik” obudził Kamelię

pacjenci podczas rehablilitacji
Tuż przed samymi świętami – 21 grudnia – ze śpiączki wybudziła się 22-letnia Kamelia z Łodzi. We wrześniu 2018 r. wpadła pod samochód. Jej wybudzenie to efekt zespołowej pracy wielu specjalistów od intensywnej rehabilitacji.

Kamelia, chociaż już samodzielnie chodzi po oddziale i je, pozostanie w klinice jeszcze miesiąc. W tym czasie specjaliści usprawnia jej mowę, z którą ma problemy i wyprowadzą ją z depresji.

- Nasi pacjenci często miewają depresję po wybudzeniu. To brak napędu emocjonalnego do działania. Jest ona spowodowana uszkodzeniami mózgu doznanymi w czasie wypadków. Nie wszystkie funkcje życiowe organizmu pacjenta wracają, bowiem do normy w jednakowym tempie – wyjaśnia dr Grabarczyk, kierownik kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Uniwersytecka klinika „Budzik” skupia się na kompleksowej opiece nad pacjentami.

- Realizujemy różne formy rehabilitacji: cyberoko, stymulacje magnetyczne, kąpiele membranowe, perełkowe, rehabilitację logopedyczną - informuje dr Łukasz Grabarczyk.

Pacjenci otrzymują nawet dojelitowo specjalne pożywienie. To wszystko powoduje, że w olsztyńskim „Budziku” w ciągu 2 lat obudziło się już 11 pacjentów.

Na początku grudnia ze śpiączki wybudził się 46-letni Artur z Lublina. Już wtedy dr Łukasz Grabarczyk zapowiedział, że przed świętami spodziewa się kolejnego sukcesu. Zaraz po świętach Bożego Narodzenia pojechał na konsultacje do Warszawy do kolejnego pacjenta, aby łóżko zwolnione przez Artura nie stało puste.

Do olsztyńskiego „Budzika” trafiają pacjenci, którzy skończyli 18 lat w dniu przyjęcia, są w śpiączce nie dłużej niż rok od urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej, mają stabilne parametry życiowe i oddychają bez wspomagania mechanicznego. Na takich pacjentów czeka 8 łóżek. Klinika „Budzik dla dorosłych” dysponuje nowoczesnym sprzętem światowej klasy; ma m.in. tzw. cyber-oko, system, który służy do zbadania, czy pacjent posługuje się wzrokiem ze zrozumieniem. Pomaga nie tylko zdiagnozować pacjenta, ale także nawiązać z nim kontakt. W terapii pomaga także sprzęt do rezonansu magnetycznego - okulary i słuchawki.

lek, syla

in category