Zostań podwodnym badaczem

Akcją "Studiujesz? - za darmo nurkujesz!" instruktorzy z Akademickiego Klubu Płetwonurków "Skorpena" oraz pracownicy Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody zachęcają studentów UWM do aktywnego spędzania czasu.

- Chcemy popularyzować płetwonurkowanie, a jeśli uczestnikom szkolenia spodobają się zajęcia, chętnych zapraszamy na kurs do Akademickiego Klubu Płetwonurków "Skorpena" - opowiada dr inż. Piotr Dynowski z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, instruktor płetwonurkowania ze "Skorpeny".

Akcja adresowana jest do wszystkich chętnych studentów (i pracowników) uniwersytetu. Należy tylko wypełnić formularz o stanie zdrowia, przyjść do siedziby Skorpeny na krótkie przeszkolenie teoretycznie i zapoznanie się ze sprzętem. Zajęcia są bezpłatne. Organizatorzy oferują sprzęt - butle, automaty, płetwy, maski.

- Po odprawie teoretycznej w klubie, wyjeżdżamy na uniwersytecki basen. Mamy tam zarezerwowane 2 tory. I... wypływamy! Nad bezpieczeństwem kursantów czuwają instruktorzy ze Skorpeny. To nasza praca na rzecz uczelni. Takie zajęcia z nurkowania w pełnym akwalungu dają przedsmak tego, czego można się nauczyć na pełnym kursie płetwonurków - zachęca dr P. Dynowski.

Organizatorzy akcji proponują miłośnikom nurkowania nie tylko aktywne spędzanie czasu ale także realizację pasji naukowych.

- Na pasjonatów płetwonurkowania czeka nasze Studenckie Naukowe Koło Badań Podwodnych "Hydronautic" działające przy Wydziale Biologii i Biotechnologii. Wprawdzie koło jest młode, bo istnieje zaledwie od 5 miesięcy, ale braliśmy już udział w badaniach dotyczących siedlisk różanki. To gatunek wskaźnikowy -pokazuje stan jakości (czystości) wód. Członkowie koła oceniają zasobność i kondycję siedlisk tej niewielkiej ryby w jeziorach Kortowskim, Legińskim i Mutek. Planujemy także kontynuowanie prac związanych z inwentaryzacją ichtiofauny wód Tatrzańskiego Parku Narodowego. Członkowie koła będą mogli w tych badaniach uczestniczyć. Będąc członkiem koła niekoniecznie trzeba nurkować. Wiele prac wykonuje się także z łodzi - dodaje dr inż. P. Dynowski.

To już trzecia edycja akcji „Studiujesz? - za darmo nurkujesz!", która jako inicjatywa instruktorów "Skorpeny" ruszyła w 2014 r. Do tej pory ze szkoleń skorzystało ok. 200 amatorów płetwonurkowania.

Akcja trwa cały czas. Zgłaszać się można także za pośrednictwem strony na Facebooku: https://www.facebook.com/skorpena/.

Zapraszamy również do odwiedzania klubu (DS1, ul. Kanafojskiego 3), w każdą środę o godzinie 20.15. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 508 123 849 lub 502 846 907.

mah

Na zdj.: szkolenie z płetwonurkowania na basenie oraz prace związane z badanem ichtiofauny wód TPN