Znowu nagroda w Brukseli

Główną nagrodę 62. Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova” zdobyli naukowcy z UWM i Torunia.

Interaktywny system fuzji morfologicznej struktur jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystywaniem intermodalnych obrazów 3D zdobył główną nagrodę 62. Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova”. Jego twórcami są naukowcy z UWM i Torunia: prof. Jerzy Gielecki z UWM (na zdj.), kierownik Katedry anatomii na Wydziale Nauk Medycznych UWM i prodziekan ds. kształcenia, dr Anna Żurada ( z prawej), prodziekan ds. dydaktyki WNM na UWM oraz dr Michał Chlebiej i Andrzej Rutkowski obaj z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Dr Chlebiej prowadzi też zajęcia na UWM. Urządzenie to jest dobrym i innowacyjnym połączeniem medycyny i innych technologii.

- Projekt związany jest z dużą innowacyjnością. To fuzja pomysłów różnych dziedzin. Znaleźliśmy unikatową metodę łączenia dwóch metod obrazowania – tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Co istotne obrazy trójwymiarowe można oglądać na komputerach nie posiadających dużej mocy obliczeniowej – wyjaśnia prof. Jerzy Gielecki.

- Wynalazek ten pozwala zobaczyć jak naczynia krwionośne wiją się w strukturach kostnych. Jest to urządzenie bardzo interaktywne, a zarazem proste w użytkowaniu - dodaje dr Chlebiej.

Oprócz głównej nagrody wynalazcy z Wydziału Nauk Medycznych UWM zdobyli złoty medal i wyróżnienie za prototyp urządzenia do pomiaru stopnia osłabienia stopy. Medal ten otrzymali prof. Wojciech Maksymowicz, kierownik katedry Neurologii i Neurochirurgii WNM oraz dr Michał Śmieja z Katedry Mechatroniki Wydziału Nauk Technicznych UWM.

- Pomysł rodził się po stronie medycznej. Mamy wielu chorych pacjentów z niedowładami. Do tej pory nie można było określić stopnia tego niedowładu. O pomoc w budowie prototypu urządzenia do pomiary stopnia osłabienia stopy zwróciliśmy się do Katedry Mechatroniki – mówi prof. Maksymowicz.

Złoty medal w Brukseli otrzymał także prof. Andrzej Kukwa, kierownik Katedry Otorynolaryngologii UWM za urządzenie służące do diagnozowania drożności dróg oddechowych.

- To ogromna satysfakcja, że Polska została zauważona na światowych targach wynalazczości. Polska delegacja była na bardzo wysokim poziomie, a Uniwersytet Warmińsko-Mazurski znalazł się w czołówce polskich uczelni. Już teraz mamy propozycje współpracy z innymi uczelniami, m.in. z Politechniką Gdańską dotyczącą projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i dotyczącego badań nad wejściem do stanu świadomości osób w śpiączce - opowiada prof. Maksymowicz.

Do tej pory tylko raz polscy naukowcy sięgnęli po główną nagrodę na brukselskich targach innowacji. Dostał ją zespół kierowany przez nieżyjącego już prof. Zbigniewa Religę za projekt sztucznego serca. Oprócz głównej nagrody, nasi naukowcy zdobyli aż 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii "Młody wynalazca

Nie jest to pierwszy sukces UWM na targach w Brukseli. Przed rokiem UWM zaprezentował na nich 2 wynalazki z dziedziny medycyny powstałe na Wydziale Nauk Medycznych. Pierwszy to zintegrowany system modelowania FUSION czyli makro-, meso- i mikro- wizualizacje. Otrzymał on nagrodę specjalną Ministerstwa Nauki i Rozwoju Rumunii. Drugi to System NMFlowMetaAnalyser, czyli systemem do rejestracji wydechów z ust oraz obu otworów nosowych. Zdobył on złoty medal targów. Poza tym w uznaniu zasług dla rozwoju innowacyjności prof. Wojciech Maksymowicz - dziekan Wydziału Nauk Medycznych otrzymał od królewskiej komisji belgijski Krzyż Kawalerski, a Leszek Dudziński - dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala - Krzyż Załugi.

62. Światowe Targi Wynalazczości „Brussels Innova 2013” trwały od czwartku do soboty (14-16.11.), a swoje wynalazki przedstawiali naukowcy z 13 krajów, w tym m.in. Francji i Rosji. Na targach pokazali 230 prac z różnych dziedzin nauki, w tym z medycyny, informatyki, biologii i elektroniki. Polacy przedstawili aż 93 prace.

lek, syla

w kategorii