Zakochanie… i co dalej? V Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie

finały olimpiady 2018 r.
Ponad 200 uczniów szkół ponadpodstawowych uczestniczyło 3 marca w eliminacjach okręgowych Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Od 1. edycji organizatorem olimpiady jest Wydział Teologii UWM.

Ponad 100 zespołów uczniów szkół średnich z całej Polski rywalizowało ze sobą w II etapie V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Musieli przedstawić komisji konkursowej film lub prezentację na jeden z 15 tematów dotyczących małżeństwa i rodziny, ale także poruszających problem tożsamości, edukacji międzykulturowej, samotności oraz odpowiedzieć na zestaw 3 pytań. Ze względu na epidemię koronawirusa, organizatorzy zdecydowali, aby także i ten etap odbył się online.

W eliminacjach okręgowych, które odbyły się 3 marca, startowało najwięcej uczniów z Małopolski (14 zespołów), woj. kujawsko-pomorskiego (12 zespołów) i Śląska (10) zespołów. Aby przejść do 2. etapu, uczestnicy musieli zdobyć minimum 75% punktów w 1. etapie.

Do komisji konkursowych wpłynęło najwięcej prezentacji w Power Point, ale było też trochę filmów. Komisje oceniały nie tylko merytoryczność, ale również pomysłowość i estetykę wykonania.

- Chyba najczęściej wybierano temat zakochanie i co dalej, młodzież sięgała też po temat samotności mimo powszechności portali internetowych. Poziom nadesłanych prac był różny. Niektóre prezentacje rzeczywiście wyróżniały się pomysłem, były dopracowane i merytorycznie i językowo. Moją uwagę zwrócił też jeden z filmów, ciekawie zrobiony, z fabułą, pokazujący wszystkie etapy związku. Od spaceru przy zachodzie słońca, poprzez zaręczyny, załatwianie formalności ślubnych, nawet konflikt. W kilkunastu minutach uczniowie pokazali życie małżeńsko-rodzinne – mówi ks dr Zdzisław Kieliszek, prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Teologii UWM, wiceprzewodniczący komitetu głównego olimpiady.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie odbywa się już po raz 5. Od początku jej organizatorem jest Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Celem głównym olimpiady jest promowanie wartości małżeńskich i rodzinnych. Olimpiada ma zainteresować młodzież problematyką małżeństwa i rodziny oraz wspierać edukację w zakresie wychowania do życia w rodzinie. Władze Wydziału Teologii UWM chcą również poprzez olimpiadę promować kierunek nauki o rodzinie i zdobywać w ten sposób przyszłych studentów.

Etap centralny został zaplanowany na 15 kwietnia.

mah
na zdj. finały Olimpiady Wiedzy o Rodzinie 2018