Zachęcają, aby wejść na szlak

raport studentów o Szlaku Kopernikowskim
Po opracowaniu wirtualnego przewodnika po Wzgórzu Katedralnym we Fromborku przyszedł czas na Szlak Kopernikowski. Studenci analizy i kreowania trendów UWM chcą uatrakcyjnić zwiedzanie tej popularnej trasy turystycznej.

To kolejny raport opracowany przez studentów analizy i kreowania trendów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przynoszący nowatorskie i zgodne z trendami rozwiązania do wdrożenia w turystyce. Aleksandra Brodowska, Kamil Filimonow, Patrycja Kalisz, Klaudia Korol, Wiktoria Nowak, Aleksandra Pieczułajtis, Anna Przybyszewska, Magdalena Wrońska proponują koncepcję ożywienia Szlaku Kopernikowskiego, jednej z najbardziej znanych tras turystycznych naszego regionu. A co najważniejsze, chcą zachęcić do zwiedzania trasy młodych turystów.

Zaczęli od strony internetowej

Szlak Kopernikowski bierze początek przy Wysokiej Bramie na olsztyńskiej starówce i biegnie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Frombork, Malbork, aby zakończyć się w Toruniu. Długość odcinka przebiegającego przez nasze województwo wynosi ponad 200 km.

Na początek studenci przyjrzeli się stronie internetowej trasy. Okazało się, że co prawda podaje wiele ciekawostek o życiu Kopernika i o samej trasie, są tu również odnośniki do innych ważnych tras – np. Green Velo czy Cittaslow, są nawet informacje o grach miejskich, ale promocja szlaku w mediach społecznościowych okazała się niewystarczająca. Zbyt mało osób wiąże też postać Kopernika z Warmią. I przede wszystkim pojawiły się pytania, jak sprowadzić na szlak młodych ludzi? Co może zaoferować trasa nawet w czasie pandemii i towarzyszących jej obostrzeń?

Mikołaj i Mirosław na szlaku

Studencki zespół projektowy przeanalizował już istniejące rozwiązania turystyczne, badania doświadczeń turystów zwiedzających szlak oraz organizatorów turystyki i prześledził komunikację w popularnych mediach społecznościowych, na forach i blogach turystycznych. Aby lepiej rozpoznać oczekiwania turystów opracowano 2 modelowe typy podróżników. Kto zatem reprezentuje ogół zwiedzających Szlak Kopernikowski? To Mikołaj - 24-letni wysportowany pasjonat zdrowego stylu życia. Lubi odkrywać nowe miejsca, używa aplikacji, nie rozstaje się ze smartfonem. Podejmuje wyzwania i chętnie przemierza szlak rowerem.

Na szlaku można spotkać też Mirosława - 50-latka, ojca rodziny, który interesuje się historią, lubi jeździć na rowerze, a na szlaku był już wcześniej, za studenckich czasów i teraz planuje przejść go ponownie. Czym można ich obu zainteresować?

Dzień i noc imprez moc

Ideą naczelną stało się takie zagospodarowanie trasy, aby stała się atrakcyjna dla turysty aktywnego i aby w pełni wykorzystała swój potencjał. Po burzy mózgów wyłoniły się m.in. pomysł kopernibusów - meleksów kursujących w największych miastach szlaku wokół zabytków i najciekawszych miejsc; bloku wydarzeń przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, w tym rodzin z dziećmi, czy maratonu kolarskiego z noclegami i przystankami w atrakcyjnych miejscach, a nawet kryptowaluty pod nazwą Copernicoin.

Wita nas Kopernik

Produktem finalnym stał się prototyp wirtualnego przewodnika, z którego będzie można korzystać dzięki aplikacji w telefonie. Na stronie głównej wita nas Mikołaj Kopernik i interaktywna mapa. Niezdecydowani, czy wyruszyć na szlak, mogą obejrzeć film promocyjny. Swoje podstrony mają wszystkie najważniejsze zabytki. Są opisy ciekawych miejsc w okolicy - można więc zboczyć ze szlaku - i przewodnik kulinarny. Są też podstrony z grami terenowymi i propozycje alternatywnych tras - np. kajakowa.

- Potencjał tego raportu wynika z tego, że studenci zdobywają wiedzę współpracując z konkretnym klientem. Tworzą rozwiązania nie w warunkach akademickiego laboratorium czy sali ćwiczeniowej, a w rzeczywistości. Patrząc na wynik ze strony klienta, efektem pracy są analizy i rozwiązania, którymi dotąd w ogóle nie dysponował - podkreśla dr hab. Andrzej Kucner z Instytutu Filozofii, opiekun studenckiej grupy, która przygotowała projekt.

Raport powstał we współpracy z Departamentem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie  i zostanie zaprezentowany w kwietniu podczas konferencji poświęconej kształtowaniu oferty turystycznej Warmii i Mazur. Które rozwiązania zaproponowane przez studentów zostaną zrealizowane?

Małgorzata Hołubowska