XVI Uniwersytecki Bal Charytatywny. W rytmie walca

uroczysty toast wznosi rektor prof. Ryszard Górecki z małżonką
Uniwersytecki bal ma już 16-letnią tradycję. Co roku odbywa się w innej scenerii. Tegoroczny przeniósł gości w klimat Wiednia czasów słynnej cesarzowej Sissi.

Był już bal "pod dachami Paryża", był nawiązujący do karnawału w Wenecji. W tym roku 9 lutego w salach Biblioteki Uniwersyteckiej piękne bukiety kwiatów i dekoracje z postaciami dam w długich balowych sukniach oraz panów we frakach przywołały klimat wiedeńskich zabaw czasów Belle epoque. Tłem muzycznym były najpiękniejsze straussowskie walce - "Nad pięknym modrym Dunajem", "Wiedeńska krew", "Dźwięki wiosny". Motto tegorocznego balu stanowił cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida „Niech nie wiemy zła, niech możemy Dobro”.

- Staramy się nawiązywać do europejskiej tradycji balów. W tym roku dekoracje zostały przygotowane w oparciu o stylistkę XIX-wiecznych wiedeńskich sal balowych i koncertowych - wyjaśniała Wioletta Ustyjańczuk, kierowniczka Biura Mediów i Promocji UWM, które czuwało nad organizacją wydarzenia.

Wśród gości, oprócz pracowników Uniwersytetu, reprezentantów studentów i absolwentów, na balu pojawili się przedstawiciele władz miasta i województwa, biznesu, instytucji wspierających i współpracujących z Uniwersytetem.

Tradycyjnie uniwersytecki bal rozpoczął polonez, tańczony przez Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo", a zaraz po nim zabrzmiał słynny Walc nr 2 Dmitrija Szostakowicza, znany melomanom chociażby z filmu "Anna Karenina" z tytułową rolą Sophie Marceau.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół Art Melody oraz Akademicka Orkiestra Dęta, która o północy zagrała popularne karnawałowe standardy. Ich występ spotkał się z takim aplauzem, że orkiestra bisowała dwukrotnie. W programie artystycznym znalazły się też walczyki paryskie, wykonywane z towarzyszeniem akordeonu. Goście bawili się także przy muzyce mechanicznej. Balowe menu przygotowała uniwersytecka Fundacja Żak.

Głównym organizatorem balu jest co roku uniwersyteckie Biuro Mediów i Promocji. Jego pracownicy przygotowują scenariusz, czuwają nad przygotowaniem dekoracji i aranżacją wnętrz. Wspiera ich Akademickie Centrum Kultury UWM.

Głównymi sponsorami XVI Uniwersyteckiego Balu Charytatywnego były firmy: Bank CITI Handlowy, Sadkowo Sp. z o.o. Marian Grajek, MCB Centrum Budowlane Waldemar Kostrzębski, Spółka KACZKAN Zakład Produkcji Drzewnej Józef Kaczkan, Soki Tymbark Olsztynek.

Wśród darczyńców znalazło się także wiele osób prywatnych, również pracowników Uniwersytetu, które uiściły opłaty wielokrotnie przewyższające ceny biletów, wspierając w ten sposób charytatywny charakter balu. Co roku bowiem uzyskana dzięki sponsorom i darczyńcom kwota jest przekazywana na ważny społecznie cel. Do tej pory wsparcie otrzymały m.in. Dom dziecka w Gryźlinach, Fundacja "Przyszłość dla dzieci", Oddział Hematologii i Onkologii Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

mah