Wiosenny koncert „Kortowa”

Prawie 2 godz. żywiołowej muzyki i tańców złożyły się na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”. Koncert to wiosenny prezent zespołu dla swoich przyjaciół i sympatyków.

Społeczność akademicka zwyczajowo dwa razy do roku ma okazję oklaskiwać „Kortowo”. Zespół zaprasza na koncert zimowy - z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz na koncert wiosenny. Na prawie 2-godzinny program występu 12 maja złożyły się tańce narodowe oraz ludowe. Publiczność szczelnie wypełniająca aulę Centrum Konferencyjnego w Kortowie zobaczyła też nowe układy taneczno-wokalne.

Koncert rozpoczęła wiązanka pieśni patriotycznych, ze szczególnie efektownym układem pieśni kosynierów. W ten sposób „Kortowo” zaakcentowało 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie znalazły się także lubiane i znane publiczności tańce kujawskie, kurpiowskie, cieszyńskie oraz scenki przedstawiające folklor przedwojennej Warszawy.

- Koncert rozpoczął się wyjątkowo, pieśniami patriotycznymi; mamy bowiem rok jubileuszowy. Dziękuję zespołowi za tyle pięknych wzruszeń już na początku. Państwu życzę, abyśmy cieszyli się obecnością tutaj i pięknym koncertem – mówił otwierając uroczystość prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów.  

Tradycją wiosennych koncertów jest udział tancerzy i śpiewaków, którzy już zakończyli przygodę z zespołem. I w tym roku występ tzw. oldboyów publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Brawa i wyrazy uznania otrzymali także „kortowiacy”, którzy w tym roku rozstają się z zespołem. Zwyczajowo zespół uroczyście żegna ich właśnie podczas wiosennego koncertu.

W 2020 roku „Kortowo’ obchodzić będzie jubileusz 50-lecia. Przez pół wieku istnienia przewinęło się przez niego ok. tysiąca osób. Co roku podczas naboru zgłasza się ok. 40 chętnych, z tego zostaje połowa.

„Kortowo” to jedna z najbardziej znanych wizytówek kulturalnych naszej uczelni.

mah

Fot. T. Bałdyga

w kategorii