Wernisaż wystawy Carlo Pizzichini

wernisaż, Pizzichini, Wydział Sztuki UWM
22 czerwca o godzinie 18.00 w Starej Kotłowni odbędzie się wernisaż wystawy wybitnego włoskiego artysty Carlo Pizzichini.

Ekspozycja będzie się składać z prac malarskich i ceramiki. Dzieła te oscylują wokół motywu pisma, kaligrafii, śladu ręki oraz gestu. Inspiracją dla twórcy często są napisy na ścianach i muralach. Przekształcając i modyfikując  różne te elementy kształtuje z nich sztukę abstrakcyjną, która staje sie spójną całością obfitującą w różne znaki.

Wernisaż umilać będą dźwięki olsztyńskiego chóru Bel Canto,  przy dyrygenturze prodziekana Wydziału Sztuki Jana Połowianiuka.

Serdecznie zapraszamy  

Carlo Pizzichini ur. 28 maja 1962 r. w Monticiano (Siena). Uczęszczał do szkoły średniej połączonej z Instytutem Sztuki w Sienie, który ukończył z wyróżnieniem w 1981 r. Uczeń prof. Roberto Giovannelli. Po studiach rozpoczął karierę zawodową jako artysta, wykonując prace dla zleceniodawców. Swoje poszukiwania malarskie rozwija podczas częstych wyjazdów zagranicznych w trakcie których konfrontuje się z najbardziej zróżnicowanymi środowiskami kulturowymi. W swoich wystawach weryfikuje swoje malarskie „dochodzenie”, polemizuje w ciszy lub lepiej z dużym dystansem do zauroczeń jego pokolenia, starając się eksperymentować wielokrotnie językiem obrazowym  łącząc malarstwo, ceramikę, glinie, brąz, kamień, szkło. W 1992 roku otrzymał stypendium badawcze włoskiego Ministerstwa Spraw. Pracował w pracowniach Zurigu, Canton Vicino, Celle Ligule i w Sienie. Organizuje i promuje wystawy swoich studentów oraz wybranych artystów. Jego prace prezentowane są w wielu katalogach. Współpracuje aktywnie z innymi artystami, rzemieślnikami i osobowościami sztuki. Uczył technik malarskich sztuki współczesnej w Akademiach w Brera, Bolonii i Carrarze.

W 2010 objął Katedrę Malarstwa w Akademii w Sassari, aby następnie przejść się do Florencji, gdzie obecnie wykłada. W 2014 roku, w dzień świętego Łukasza, patrona malarzy, zostaje mianowany członkiem prestiżowej Akademii Sztuki Rysunku Florencji.

 

 
 

 

w kategorii