UWM wspiera seniorów

zajęcia realizowane z projektu „Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otwiera bramy wiedzy dla uniwersytetów trzeciego wieku"
Nie mają już 20 lat, ale aktywnością przebijają niejednego studenta. Mowa o studentach uniwersytetów III wieku. UWM z myślą o nich przygotował specjalny projekt.

Od 15 marca w Kortowie gościmy seniorów z 13 uniwersytetów trzeciego wieku Warmii i Mazur. To efekt konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wsparcie UTW. Pracownicy uczelni przygotowali projekt „Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otwiera bramy wiedzy dla uniwersytetów trzeciego wieku", czego wynikiem było otrzymanie dofinansowania w wysokości 339 tys. zł. Konkurencja była niemała. Do ministerstwa spłynęło aż 49 wniosków. My znaleźliśmy się w pierwszej czwórce beneficjentów.

— W projekcie, który realizuje UWM bierze udział 13 uniwersytetów trzeciego wielu z całego województwa. Wiele z nich prężnie już działa, np. w Ostródzie, Iławie czy Działdowie. Projekt objął także uniwersytety, które dopiero się tworzą - w Purdzie i Białej Piskiej —mówi prof. Stefan Smoczyński, pełnomocnik rektora UWM ds. uniwersytetu trzeciego wieku. Seniorzy biorą udział w 8 blokach tematycznych dotyczących różnych sfer życia. Wsłuchaliśmy się w preferencje naszych słuchaczy i przygotowaliśmy wykłady i warsztaty związane m.in. ze zdrowiem i życiem człowieka, ogrodnictwem i rolnictwem, prawidłowymi relacjami z młodszym pokoleniem, np. wnukami, sprawami finansowymi i domowym budżetem – dodaje prof. Smoczyński.

- Na pewno będziemy wspierać tego typu inicjatywy. W projekcie uczestniczy także wielu naszych absolwentów. To kolejny sposób na zacieśnianie więzi między nimi a uczelnią – podkreśla prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki.

W wykładach i warsztatach bierze aktywny udział łącznie 1500 osób.

- Człowiek tęskni za wiedzą. Dzisiaj, gdy słucham cudownych wykładów czuję się odmłodzona i chciałabym wrócić na studia. Ale to już niemożliwe. Cieszę się, że mogę brać udział w tych zajęciach. Jest niesamowicie i bardzo ładnie nas przyjmujecie. Polecam każdemu, aby ruszył się z kanapy i zapisał na UTW, bo naprawdę warto – mówi Ewa Rzeszutko, wiceprzewodnicząca zarządu UTW w Lidzbarku Welskim.

Michał Kłębukowski jest wiceprezesem ds. dydaktycznych Akademii III Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Wiele lat związany był z naszym Uniwersytetem.

- Jestem absolwentem ART i ponad 40 lat pracowałem na tej uczelni. Po przejściu na emeryturę nie chciałem siedzieć bezczynnie, więc zaangażowałem się w Akademię III Wieku. Projekt, w którym bierzemy dzisiaj udział, był strzałem w dziesiątkę. Wszystko świetnie zorganizowane. Jesteśmy oczarowani prowadzącymi. Wspaniałym podsumowaniem cyklu był wykład prof. Krzysztofa Szatrawskiego o polskich piosenkach. Mam nadzieję, że projekt ten będzie kontynuowany w kolejnych latach - zastanawia się Kłębukowski. - Zachęcam emerytów do aktywności, a młodzież do studiowania na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Kiedy rozpoczynałem tu studia, Kortowo było małe i bardzo skromne. Gdy kończyłem studia, wyglądało już lepiej, a w trakcie pracy miałem okazję przyglądać się, jak się rozwija. To jeden z najpiękniejszych kampusów w Europie, o ile nie najpiękniejszy. Warunki do studiowania – rekreacji, nauki, sportu są wspaniałe. Młodzi ludzie, przybywajcie! – zachęca Kłębukowski.

Zajęcia poprowadzili pracownicy naszego Uniwersytetu, zarówno w Kortowie, jak i w siedzibach uniwersytetów trzeciego wieku.

- Świetnie się prowadzi zajęcia dla starszych studentów. Bardzo dużo osób uczestniczy w naszych wykładach, czasami nawet ponad 100 słuchaczy. Są zdecydowanie bardziej aktywni od naszych studentów stacjonarnych – twierdzi dr Monika Grochalska, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Ogólnej na Wydziale Nauk Społecznych. - Prowadzę wykłady dotyczące sytuacji kobiet i mężczyzn 50+ w społeczeństwie. Warsztaty z kolei dotyczą bliskich relacji seniorów. Mówimy o ich relacjach z wnukami , relacjach intymnych w starszym wieku, ale też o komunikacji bezpośredniej, np. o wykorzystaniu emotikonów w komunikacji esemesowej – dodaje.

Od wielu lat z uniwersytetami III wieku współpracuje prof. Krzysztof Szatrawski, kierownik Katedry Nauk i Wiedzy o Kulturze na Wydziale Sztuki. Jak podkreśla, to zawsze dla niego duże przeżycie.

- Z wiekiem przybywa doświadczeń, ci studenci są bardzo dobrze przygotowani, oczytani, mają szeroką wiedze ogólną i zupełnie inaczej można z nimi pracować niż z osobami młodymi. Moje wykłady dotyczą historii kultury, muzyki i literatury. Jeden z warsztatów zatytułowany jest „Kochamy polskie piosenki". Temat fantastyczny. Mamy piękny dorobek w tej dziedzinie. To także świetny łącznik między ludźmi, pomost do poszukiwania pewnej wspólnoty – podkreśla prof. Szatrawski.

24 maja w Kortowie odbył się przedostatni zjazd seniorów. Wzięła w nim udział także Renata Janik, doradca Jarosława Gowina, wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Do Kortowa sprowadzają mnie słuchacze uniwersytetu III wieku i projekt napisany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Został on bardzo dobrze oceniony przez ekspertów. Premier Jarosław Gowin bardzo się cieszy, że uniwersytetów III wieku w Polsce przybywa, a pieniądze są dobrze wykorzystywane. Mamy nadzieję, że będą kolejne edycje. Nasz kraj dosyć szybko się starzeje. W związku z tym musimy aktywizować seniorów, aby ich starość była radosna – mówiła Renata Janik. – W Kortowie jestem pierwszy raz i jestem pod ogromnym wrażeniem. Zachęcam ludzi z całej Polski, aby tu przyjeżdżali na studia. Myślę, że będą równie zachwyceni jak ja – dodała.

Nadzór na realizacją projektu pełni prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów, natomiast koordynacją działań projektowych zajmuje się prof. Stefan Smoczyński, w ścisłej współpracy z kierownikiem Biura ds. Nauki, mgr Anną Smoczyńską. Projekt zakończy się 18 października konferencją podsumowującą.

Sylwia Zadworna

w kategorii