Uwielbiam bawić się staropolszczyzną!

Sabina Kowalczyk
Nasi poloniści mają wiedzę, fantazję i talent poetycki. Sabina Kowalczyk, doktorantka w Instytucie Literaturoznawstwa UWM zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie poetyckim na parafrazę fraszki Jana Kochanowskiego.

Do ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „Pieśni i fraszki – słowne igraszki. Wierszowane potyczki z Janem Kochanowskim” zaprosił miłośników poezji Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach z okazji obchodów swego 50-lecia. Jury oceniało przysłane teksty będące współczesną parafrazą wybranego utworu Jana Kochanowskiego, nawiązującego do cytatu Przeto chciejmy wziąć przed się myśli godne siebie, myśli ważne na ziemi, myśli ważne w niebie (Pieśń 19, Księgi Wtóre). W konkursie zdecydowała się spróbować swych sił mgr Sabina Kowalczyk, słuchaczka 4. roku studiów doktoranckich w Instytucie Literaturoznawstwa (Katedra Literatury Polskiej) na Wydziale Humanistycznym. W efekcie jej fraszka zdobyła wyróżnienie rektora UJK.

- Współprowadzę na FB fanpage kierunków polonistyki i logopedii na naszym Uniwersytecie. Pewnego dnia zobaczyłam, że ktoś zamieścił na naszej stronie informację o konkursie. Zwróciłam na to uwagę, ponieważ na co dzień zajmuję się literaturą staropolską i bardzo lubię pisać. Pomyślałam wówczas – dlaczego nie? Konkurs wydawał się wprost idealny dla mnie, uwielbiam bawić się staropolszczyzną. A tu jeszcze można było spróbować swoich sił ze starym, poczciwym Kochanowskim. Aż grzech było nie skorzystać z takiej okazji! – opowiada Sabina Kowalczyk.

Nasza doktorantka nadesłała jeden utwór zatytułowany „Do starego” jako odpowiedź na fraszkę Kochanowskiego „Na starą".

- Odwróciłam sytuację – napisałam go z perspektywy starej kobiety, która próbuje ochronić swą godność i jednocześnie żartobliwie wytyka mężczyźnie, że sam „nie jest już pierwszej świeżości”. Całość okrasiłam współczesnym sosem – nie mogło więc zabraknąć „facebooków”, randkowych portali i popularnego Netflixa. Podjęcie takiego dialogu z Kochanowskim okazało się świetną intelektualną zabawą. Zresztą, znaczna część jego tekstów zaprasza do „rozmowy”. Już rozmyślam nad tym, jak wykorzystać pomysł kieleckiego uniwersytetu w trakcie zajęć ze studentami – mówi Sabina Kowalczyk.

- Praca nad tekstem trwała stosunkowo krótko. Pierwszego dnia wybrałam fraszkę i obmyśliłam koncept, drugiego swój pomysł spisałam, trzeciego doszlifowałam całość – dodaje Sabina.

Teksty oceniali literaturoznawcy, językoznawcy oraz poeta Stanisław Rogala. Obradom przewodniczył rektor UJK – prof. Jacek Semaniak. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło 18 czerwca, w dniu Święta UJK. Nagrodą była publikacja tekstów w zbiorczym tomiku na stronie UJK oraz bon pieniężny na zakupy w Empiku.

Mgr Sabina Kowalczyk pisze rozprawę doktorską Wizerunek czarownicy w piśmiennictwie staropolskim (XVI-XVII w.). pod kierunkiem prof. Iwony Maciejewskiej. Za półtora roku czeka ją egzamin doktorski.

- Badam teksty literackie oraz użytkowe, jak zielniki, listy, pamiętniki z okresu renesansu i baroku. Szukam w nich odpowiedzi jak staropolscy autorzy kreowali wiedźmy, do jakich źródeł sięgali, opisując te postacie. Wieki XVI i XVII są pod względem szeroko pojętego „czarostwa” kluczowe między innymi z uwagi na ówczesny wzrost zainteresowania magią, pierwsze stosy i ferment religijny, który towarzyszył tym czasom – opowiada Sabina Kowalczyk.

- Moja praca uzupełnia pewną lukę w nauce – w Polsce pojawia się stosunkowo dużo historycznych opracowań dotyczących procesów o czary, nie ma natomiast kompleksowego opracowania literaturoznawczego dotyczącego czarownic w wiekach dawnych – dodaje. Cieszy się z nagrody i ma nadzieję, że będzie to też promocja olsztyńskiej polonistyki.

- Podjęcie studiów polonistycznych umożliwia wszechstronny rozwój literacko-kulturowo-językowy. Jako ciut starsza koleżanka, gorąco namawiam wszystkich studentów do podjęcia dodatkowej aktywności. Zachęcam do ubiegania się o staż w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i pracy w redakcji „Literackiej” (w trakcie trwania festiwalu Literacki Sopot). Młodym adeptom pióra polecam rozpoczęcie przygody pisarskiej w Olsztyńskim Klubie Literackim, a wszelkim miłośnikom nauki czy sztuki udział w pracach kół naukowych, których sporo na Wydziale Humanistycznym. Pamiętajcie, że humanista to człowiek o wysokiej kulturze osobistej i szerokich myślowych horyzontach. Dlatego czytajcie, doświadczajcie, twórzcie! Świat stoi przed wami otworem! – zwraca się z apelem do studentów polonistyki Sabina.

mah

poniżęj nagrodzona fraszka Sabiny Kowalczyk