Uruchom serce bliźniemu. Społeczna sprawa

Jest szansa że w naszym regionie ruszy pierwszy w Polsce projekt edukacyjny upowszechniający udzielanie pierwszej pomocy.

Problemom upowszechniania udzielania pierwszej pomocy osobom, u których wystąpiło nagle zatrzymanie krążenia poświęcone było spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie (10.09.). Dr n. med. Rakesh Jalali z Katedry Medycyny Ratunkowej Wydziału Nauk Medycznych UWM, inicjator kampanii edukacyjnej Uruchom serce bliźniemu, spotkał się z dyrektorami i nauczycielami szkół gimnazjalnych z regionu. W spotkaniu uczestniczyli także rektor UWM prof. Ryszard Górecki, prof. Jerzy Przyborowski prorektor ds. kształcenia, Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski oraz Grażyna Przasnyska, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Dr Jalali przedstawił założenia projektu edukacyjnego Uruchom serce bliźniemu, adresowanego do uczniów i nauczycieli gimnazjów. Projekt zakłada przeszkolenie uczniów gimnazjów oraz nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom, u których nagłe zatrzymała się akcja serca. Szkolić będą wykładowcy z Katedry Medycyny Ratunkowej Wydziału Nauk Medycznych UWM oraz studenci z Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej. Zakończeniem projektu ma być konkurs pomiędzy szkołami, wyłaniający najlepszego ucznia i najlepszego nauczyciela.

Projekt objął patronatem rektor prof. Ryszard Górecki. – Dziękuję za tę inicjatywę. Pierwsza pomoc to nasze społeczne zadanie. Pomoże każdy człowiek, kiedy zostanie przeszkolony. Nawet w naszych rodzinach może znaleźć się osoba potrzebująca pomocy – np. dziadkowie. Z tego pomysłu powinny skorzystać także inne miasta, to wzór – mówił rektor, zwracając uwagę na możliwość uzyskania dofinansowania akcji z pieniędzy unijnych. – Można byłoby za uzyskane w ten sposób fundusze zakupić odpowiednie fantomy do ćwiczeń i defibrylatory – dodał prof. Górecki.

Projekt zainteresował dyrektorów szkół i nauczycieli. Postulowali jednak, aby pierwszej kolejności do kampanii edukacyjnej wytypować szkoły z małych miasteczek i wsi, gdzie bardzo często dostęp do lekarza jest utrudniony.

W Polsce ok. 80 tys. osób rocznie doznaje nagłego zatrzymania akcji serca. Według dr. Jalali podjęcie natychmiastowej resuscytacji (czyli uciskania klatki piersiowej – przyp. red.) podwaja szanse na przeżycie. Według danych przytoczonych przez dr. Jalali w Polsce ok. 30% osób podejmuje pierwszą pomoc; plasuje nas to blisko środka europejskiej stawki. Liderami są Holendrzy – 60%. Wyprzedzają nas także Duńczycy – 35% osób podejmuje zabiegi resuscytacyjne. Duńczycy wdrożyli 10-letni plan obowiązkowego nauczania pierwszej pomocy w szkołach oraz m.in. na kursach prawa jazdy. Efektem jest wzrost wykonywania resuscytacji do ponad 40%.

Z modelu duńskiego chce skorzystać dr Jalali. – Jeśli udało się Duńczykom, może udać się także nam. Dlaczego projekt kieruję do dzieci? Łatwiej chłoną wiedzę – argumentuje dr Jalali.

Projekt edukacyjny Uruchom serce bliźniemu uzyskał również aprobatę kurator Grażyny Przasnyskiej oraz wojewody Mariana Podziewskiego.

mah

Wykładowcy i studenci Wydziału Nauk Medycznych UWM biorą udział także w innych akacjach promujących profilaktykę: Zdrowie pod kontrolą, Światowy Dzień Walki z AIDS, Światowy Dzień Rzucania Palenia. Są również autorami cyklu artykułów w Gazecie Olsztyńskiej „Minuty, które ratują życie” o udzielaniu pierwszej pomocy.