Twórcy kultury z UWM docenieni!

Fot. Marcin Kierul
Jak już informowaliśmy w mediach społecznościowych, w czasie Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego poznaliśmy laureatów najważniejszych nagród i odznaczeń w dziedzinie kultury. W tym gronie znaleźli się m.in. profesorowie z UWM: Krzysztof Szatrawski i Jan Połowianiuk.

 

Szansa na głębsze przeżycia

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” odebrał podczas gali dr hab. Krzysztof Szatrawski, prof. UWM. Poeta, prozaik, krytyk muzyczny i literacki, popularyzator wiedzy o sztuce, związany jest od lat z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zajęcia prowadził na Wydziałach: Sztuki, Humanistycznym, Nauk Społecznych, a nawet w… Collegium Medicum.

– Przyjąłem tę nagrodę ze wzruszeniem – przyznał prof. Szatrawski. I zdradził, że dowodem tego, że czuł wagę tego odznaczenia, był fakt, że podczas uroczystości zaczął mu drżeć głos. – To jest taki moment, kiedy człowiek czuje, że przez te wszystkie lata nie tracił czasu, tylko robił rzeczy na tyle ważne, dobre czy cenne, że zostało to zauważone. To jest po prostu nagroda.

Profesor Szatrawski sam o sobie mówi, że żyje w szpagacie pomiędzy dwiema rzeczywistościami: literacką i muzyczną. Te światy łączy, patrząc na muzykę także przez pryzmat sensu i znaczeń, a na literaturę – poprzez jej brzmienie. Jak podkreśla prof. Szatrawski, muzyka jest na ogół bardziej uniwersalna, literatura – konkretna. Obie jednak są dla badacza cennym źródłem wiedzy o wartościach.

Jakiś czas temu prof. Szatrawski do swoich licznych i bardzo zróżnicowanych zainteresowań badawczych, wśród których znajdują się m.in. antropologia muzyki i badania literackie, dołączył jeszcze jedno: taniec. Co ciekawe, swoją wiedzą na ten temat dzieli się ze studentami medycyny naszego Uniwersytetu. Jak podkreśla, przyszłym lekarzom bardzo przydaje się szczególna wrażliwość na mowę ciała, a tej można się uczyć, obserwując tancerzy.

Prof. Szatrawski realizuje się nie tylko jako badacz i wykładowca akademicki, ale także jako animator i promotor kultury. Swoją pasją dzieli się m.in. z odbiorcami mediów akademickich: jest stałym felietonistą „Wiadomości Uniwersyteckich” i prowadzi autorską audycję w Radiu UWM FM.  Od 2014 pełni też funkcję prezesa olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wielość i różnorodność działań, które podejmuje profesor Krzysztof Szatrawski, robi wrażenie. On sam jednak podkreśla, że brak wolnego czasu nie jest dla niego powodem do narzekania. – Każda z tych daje mi szansę na głębsze przeżycie tego czasu, który jest nam dany – zauważa.

Fot. Marcin Kierul

 

By ludzie byli piękniejsi

Podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury odebrał dr hab. Jan Połowianiuk, prof. UWM, także związany z Wydziałem Sztuki UWM.

Profesor Połowianiuk jest dyrygentem i chórmistrzem. Miłośnicy muzyki są mu wdzięczni między innymi za pomysł i inicjatywę powołania Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Profesor jest także opiekunem olsztyńskiego chóru „Bel Canto".

– My, ludzie kultury traktujemy swoją pracę jako pewnego rodzaju misję. Misję związaną z tym, że każdy na swój sposób stara się przybliżać społeczności, w której działa, rozumienie piękna. My po prostu pomagamy innym docierać do piękna – w moim przypadku jest to piękno płynące z dźwięków. Nie robimy tego dla nagród i wyróżnień, ale po to – chociaż może to zabrzmieć nieco górnolotnie – aby ludzie byli lepsi i piękniejsi wewnętrznie, oraz żeby potrafili wartościować piękno – mówił w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” profesor Połowianiuk.

Podobnie jak dla profesora Szatrawskiego, tak i dla profesora Połowianiuka otrzymane wyróżnienie jest rodzajem umocnienia w przekonaniu, że obrana przez niego droga jest słuszna.

– Nagroda marszałka województwa warmińsko-mazurskiego czy każda inna jest ważna, bo jest dla mnie sygnałem, że to, co robię jest dostrzegane przez innych i pozytywnie oceniane. Ponadto tego typu wyróżnienia motywują do jeszcze większego wysiłku – zaznacza dyrygent z UWM.

Fot. Marcin Kierul

A trzeba podkreślić, że doświadczenie w tym zakresie prof. Połowianiuk ma duże. Regularnie zdobywa nie tylko wyróżnienia na festiwalach muzycznych – w uznaniu dorobku artystycznego otrzymał m.in. medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, a premier uhonorował go medalem „100-lecia Niepodległości Polski”.

Spocząć na laurach, oczywiście, nie zamierza.

– Po gali wręczenia nagród mam wiele nowych pomysłów, które powoli zaczynam wdrażać. Chodzi oczywiście o muzykę, chórmistrzostwo oraz dyrygenturę, czyli to, czym zajmuję się na co dzień – podkreśla prof. Połowianiuk.

dbp, pisz, mw