Superhuman – humanista z pomysłem na siebie

Mateusz Mirczyński
III edycja konkursu na superhumanistę rozstrzygnięta. Kapituła konkursu ogłosiła zwycięzcą Mateusza Mirczyńskiego, studenta II roku filozofii na Wydziale Humanistycznym UWM.

Wybory najlepszego superhumanisty wpisały się na stale w kalendarium imprez Wydziału Humanistycznego i tradycyjnie inaugurują Dni Humana. W tym roku w szranki stanęło 21 studentów niemal wszystkich kierunków prowadzonych na wydziale. Kapituła konkursu przyjmowała zgłoszenia od stycznia do końca marca i, jak zapewniała dr Renata Rozbicka, prodziekan ds. studenckich i promocji, nie miała łatwego zadania.

- Z uwagi na wysoki poziom wszystkich kandydatów bardzo trudno nam było wyłonić zwycięzcę i udało się to dopiero w trakcie tajnego głosowania – mówiła prodziekan dr R. Rozbicka.

W tajnym głosowaniu zwyciężył Mateusz Mirczyński, student II roku filozofii, kierujący teatrem Kloszart, aktor, reżyser i do niego trafił tytuł Superhumana. Najlepszemu humaniście 2017 r. gratulowali obecni na uroczystości prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów oraz dziekan prof. Andrzej Szmyt.

- To olbrzymie wyróżnienie, dziękuję bardzo. Postaram się sprostać temu zaszczytowi – dziękował wzruszony laureat. Jak dodał, do konkursu zgłosił go dr Piotr Wasyluk z Instytutu Filozofii, namawiając, aby podzielił się swoją pasją.

- Chciałbym skończyć studia i pracować zajmując się kulturą – dodał Mateusz Mirczyński.

Oprócz głównej nagrody, kapituła zdecydowała przyznać 3 wyróżnienia. Otrzymali je: Hanna Łozowska (studia doktoranckie w dyscyplinie: literaturoznawstwo), Wojciech Brejnak (historia, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych) i Damian Froń (dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej).

Galę podsumowującą konkurs prowadziła dr Magdalena Makowska, pomysłodawczyni konkursu.

- Nasz konkurs ma promować studentów z pomysłem na siebie. Podczas trzech edycji zaprezentowaliśmy już 60 ciekawych osób, dziś dołącza kolejnych 21 – mówiła.

- Bądźcie ambasadorami naszego wydziału, to wy sprawiacie, że wydział żyje, że jego puls bije mocno – zaapelowała do finalistów prodziekan dr Rozbicka.

Gala pokonkursowa i prezentacja finalistów Superhumana zainaugurowała święto Wydziału Humanistycznego. Dziekan prof. Andrzej Szmyt oficjalnie przekazał insygnia władzy (i klucz do dziekańskiego gabinetu) na ręce Przemysława Pisteloka, przewodniczącego wydziałowego samorządu studenckiego. Bogaty trzydniowy program XI Dni Humana proponuje wykłady, spotkania z pisarzami, koncerty, występy kabaretów, bitwę freestylową. Można będzie obejrzeć bój kierunków, mecz kadra –studenci, wziąć udział w warsztatach, posłuchać chorałów gregoriańskich w wykonaniu Scholi Ccantores Warmienses. Zaprezentują się też wydziałowe studenckie koła naukowe. Święto humanistów zakończy się ogniskiem na przystani kortowskiej.

Pozostali finaliści tegorocznego konkursu Superhuman: Piotr Milewski, Edyta Zaorska, Arkadiusz Stępień – Miernikowski, Karolina Kobak, Piotr Kosiński, Paulina Marta Sagun, Piotr Rafalski, Dawid Jędrzejak, Bartłomiej Drzewiecki, Michał Kaźmierczak, Sebastian Chrostowski, Mateusz Lewandowski, Monika Stępień, Krzysztof Leszek, Paulina Kobylińska, Piotr Trojanowski, Aleksandra Łozowska.

mah