Student – mentorem

czarna tablica
Nie ma lepszego sposobu informowania niż bezpośrednio. Nie ma lepszego źródła informacji niż żywy człowiek. Ale teraz nie ma z nim kontaktu. Jak to wszystko pogodzić w czasach pandemii? Sposób na to ma Akademicki Ośrodek Karier.

Pomysł akcji Student – mentorem narodził się w listopadzie ub. r. a jego pomysłodawczynią jest Agnieszka Mazurek - konsultant ds. edukacji i rozwoju oraz doradca kariery zawodowej z Akademickiego Ośrodka Karier UWM.

- Prowadziłam wtedy akcję wśród licealistów i zauważyłam, że wielu z nich szuka kontaktu z kimś, kto mógłby z nimi po prostu porozmawiać i powiedzieć, jak wyglądają studia na wybranym przez nich kierunku, na co trzeba zwrócić uwagę, jakie są warunki studiowania itd. UWM ma dobrą ofertę kierunków, znakomite warunki do studiowania, nauczycieli przychylnych studentom, ale nie wszyscy szukający studiów dla siebie o tym wiedzą. W taki sposób przyszedł mi do głowy pomysł na akcję Student-mentorem. Czy się bałam, że nie będzie chętnych? Nie, bo wiem, że wśród naszych studentów jest wielu zaangażowanych w pracę społeczną, w kołach naukowych, w samorządzie studenckim, w wolontariat - mówi Agnieszka Mazurek.

Wymagania wobec mentora są następujące: musi przypomnieć sobie swoje dylematy dotyczące wyboru kierunku studiów, przypomnieć sobie, kto go wtedy wspierał i jak. Musi lubić dzielić się własnymi doświadczeniami i wiedzą, chętnie wspierać innych w ich codziennych wyzwaniach, cenić sobie poznawanie nowych ludzi i pielęgnowanie nawiązanych relacji i czuć w sobie potencjał lidera. Dodatkowo musi być aktywny i zmotywowany do dłuższej pracy, lubić swój kierunek oraz dysponować czasem, który chce poświęcić na udzielanie informacji i bycie w kontakcie z uczniami marzącymi o studiach na tym samym wydziale lub kierunku.

Takie warunki postawił AOK kandydatom na wolontariuszy - mentorów.

- Przyjęliśmy już 5 osób, w tym jednego studenta. 2 wolontariuszy jest z weterynarii i po 1 z pedagogiki, analizy i kreowania trendów oraz ekonomii. Będzie więcej, bo studenci interesują się akcją – zapewnia Agnieszka.

W jaki sposób mentorzy będą rozmawiać z kandydatami na UWM, skoro i jedni i drudzy siedzą w domach? Zdalnie, na platformie MS Teams. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się już dzisiaj - 24 marca z mentorem z weterynarii.

- Rozwiniemy te spotkania w maju po maturach, kiedy maturzyści będą musieli ostatecznie wybrać kierunki studiów. Przez ten czas spodziewamy się, że do naszej drużyny mentorów dojdą nowi chętni – dodaje pomysłodawczyni.

Jeśli ktoś ma ochotę zaangażować się w te działania – może zgłosić się do AOK wysyłając mail na adres kariera@uwm.edu.pl z dopiskiem w temacie „Student mentorem”.

- Każda osoba, która zostanie mentorem otrzyma referencje oraz podziękowania AOK za udział w programie w formie dyplomu, ale największy zysk – to przyjaźnie, które w ten sposób można zdobyć - mówi Agnieszka Mazurek.

lek

w kategorii