Studenci zmagają się w Centrum Symulacji Medycznej

Studenci biorący udział w jednej z konkurencji podczas lokalnych zawodów symulacji medycznej
Kobieta w ciąży dostaje drgawek, w pomieszczeniu znajduje się agresywna osoba, a nieopodal ukrywa się dziecko poparzone papierosami. Całe szczęście to tylko symulacja, jedna z konkurencji, z którą zmierzyli się studenci kierunku lekarskiego Collegium Medicum UWM podczas Lokalnych Zawodów Symulacji Medycznej.

Lokalne Zawody Symulacji Medycznej z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Studenci biorą w nich udział ponownie, a także namawiają swoich kolegów do startu. W tegorocznej, już 3. edycji wzięło udział dziesięć pięcioosobowych drużyn.

- Zawody są testem, który pozwala studentom sprawdzić w warunkach bezstresowych, symulowanych, czego już się nauczyli. Podobne sytuacje zapewne spotkają ich kiedyś w pracy zawodowej, natomiast w tej chwili jest to rodzaj zabawy. Chcemy, aby dobrze się bawili i sprawdzili swoje umiejętności oraz wiedzę - wyjaśnia dr inż. Ewa Kowalska, kierownik „Programu rozwojowego Wydziału Nauk Medycznych UWM (po zm. WL i WNoZ/SzZP) w Olsztynie”.

Lokalne Zawody Symulacji Medycznej odbywały się w dniach 3 i 4 marca. Każdego dnia studenci zmierzyli się z sześcioma konkurencjami.

- Pacjenci są w różnym stanie - tak, jak to zdarza się w życiu. Raz pacjent trafia na SOR, raz zostaje znaleziony na ulicy, więc scenariusz konkurencji pisze życie - dodaje dr inż. Ewa Kowalska.

Emilia Gieroń jest studentką V roku kierunku lekarskiego. W zawodach wzięła udział już trzeci raz. Do tej pory jej drużynę pokonywały zespoły złożone ze studentów wyższych roczników, ma nadzieję, że tym razem pójdzie im lepiej.

- Konkurencje za każdym razem są bardzo pomysłowe, widać, że organizatorzy mają bardzo duże doświadczenie. Każdemu polecam, aby skorzystał ze wszystkich atrakcji, które daje nam budynek Centrum Symulacji Medycznej. Jest tu bardzo dużo sal wysokiej wierności, można poćwiczyć na różnych fantomach i spróbować swoich sił w pracy zespołowej. Z roku na rok poszerza się też nasza wiedza, a to właśnie m.in. dzięki zajęciom, które odbywają się w CSM z medycyny ratunkowej czy anestezjologii - mówi Emilia.

Pierwsza konkurencja trochę zaskoczyła studentów, ponieważ do czynienia mieli z dzieckiem, a nie z osobą dorosłą.

- Na początku w naszej drużynie był lekki chaos, ale szybko go opanowaliśmy. Podzieliliśmy się rolami. Jedna osoba zajmowała się wywiadem, inna badaniem, a jeszcze inna np. mierzyła ciśnienie czy poziom glukozy we krwi. Na koniec wybraliśmy właściwe leki, które należało podać pacjentowi - dodaje studentka.

Michał Mazuchowski, student II roku kierunku lekarskiego wziął udział w zawodach trzeci raz. Od dziecka pasjonuje się medycyną ratunkową i pierwszą pomocą.

- Takie zawody są miłą odskocznią od codziennego studenckiego życia - zaliczeń czy zajęć. Możemy dowiedzieć się czegoś nowego i sprawdzić swoją wiedzę. Po pierwszej konkurencji czuliśmy niestety niedosyt naszej wiedzy i zdajemy sobie sprawę, że musimy ją uzupełnić. Mieliśmy kobietę w ciąży, która dostała ataku drgawek, agresywną osobę, która paliła ciągle papierosy oraz ukryte obok dziecko poparzone tymi papierosami. Zawody jak zawsze są zorganizowane na bardzo wysokim poziomie, zadbano o najmniejsze szczegóły - podkreśla Michał.

W zawodach udział wzięli także studenci ratownictwa medycznego, ale nie jako zawodnicy, a pozoranci.

- Wyjeżdżamy z poszkodowanym na salę SOR z karetki i przekazujemy istotne dane, które udało nam się pozyskać od pacjenta. Nie podpowiadamy. To bardzo fajna forma rozrywki i też sprawdzenie własnych umiejętności z zakresu ratownictwa i nagłych stanów zagrożenia życia. W tych zawodach uczestniczę pierwszy raz, ale mam już doświadczenie, głównie przez Czerwony Krzyż, gdzie brałem udział w kilku zawodach jako sędzia lub jako pozorant - mówi Michał Pietkiewicz, student I roku ratownictwa medycznego.

Po zsumowaniu punktacji z każdej konkurencji jury wyłoniło trzy najlepsze drużyny. Zwyciężczyniami zostały studentki: Justyna Balmas, Magdalena Fadrowska, Agata Pypkowska, Agnieszka Barańska i Ewelina Pudłowska. Druzyna ta będzie reprezentować UWM w zawodach ogólnopolskich, które odbędą się w maju w Centrum Symulacji Medycznej w Poznaniu.

- Przygotowaliśmy też atrakcyjne nagrody, m.in, vouchery na zakup odzieży medycznej oraz różne gadżety - podsumowuje dr inż. Ewa Kowalska.

syla