Studenci Wydziału Sztuki UWM zaprojektują numizmaty dla NBP

studenci WS
Przed studentami Wydziału Sztuki UWM stoi ciekawe wyzwanie. Oddział Okręgowy NBP w Olsztynie ogłasza dla nich konkurs na projekt graficzny monet i banknotów. To początek dalszej współpracy obu jednostek.

Konkurs „Warmia – Mazury moja mała ojczyzna – projekt numizmatu” ogłaszają władze Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie. Skierowany jest do studentów studiów licencjackich i magisterskich Wydziału Sztuki UWM zajmujących się projektowaniem graficznym oraz rzeźbą.

- To inicjatywa, która ma na celu dalszą współpracę między Wydziałem Sztuki a podmiotem, z pozoru wydawałoby się zupełnie oderwanym od działalności artystycznej. Konkurs jest pierwszym etapem naszej współpracy. Etapem następnym będzie projekt o wstępnej nazwie „Ekonomia kultury”, który być może zaowocuje wspólnymi konferencjami i warsztatami; czyli wspieraniem działań kulturalnych działaniami typowo ekonomicznymi – mówi prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki UWM.

Studenci biorący udział w konkursie mogą składać zarówno projekty graficzne numizmatu – banknotu lub monety, jak i zaprezentować gipsowe modele rewersu monety lub medalu. Model należy wykonać w konwencji płaskorzeźby lub reliefu z wykorzystaniem typografii lub/i liternictwa.

Komisja konkursowa, w skład której wejdą przedstawiciele Wydziału Sztuki UWM i Oddziału Okręgowego NBP w Olsztynie przyzna nagrodę główną w kategorii studia licencjackie i studia magisterskie oraz po 2 wyróżnienia. Nagrodami będą srebrne, kolekcjonerskie monety NBP.

Termin nadsyłania prac mija 31 maja. Natomiast komisja konkursowa spotka się 2 czerwca.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 9 czerwca podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w siedzibie oddziału NBP w Olsztynie. Nagrodzone prace będzie można oglądać do 25 czerwca.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na:

mah