Studenci UWM z nagrodą Microsoftu

Mateusz Nowotka i Tomasz Wiśniewski z UWM to zdobywcy 1. miejsca w ogólnoświatowym konkursie firmy Microsoft na najlepszą aplikację na system Windows 8. Ich aplikacja pomaga w kontrolowaniu stanu zdrowia.

Mateusz Nowotka i Tomasz Wiśniewski - studenci pierwszego rokuinformatyki na studiach drugiego stopnia na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy współpracy z Zaherem Hajarem oraz Kevinem Clausonem - naukowcami z Nova Southeastern University w stanie Floryda w USA zdobyli 1. miejsce w światowym konkursie Microsoftu na aplikację Health eConnect.

 

Zwycięska aplikacja polega na zapisywaniu i analizowaniu w komputerze stanu naszego zdrowia przy pomocy kompatybilnych urządzeń, np. ciśnieniomierza, glukometru czy krokomierza. Aplikacja wizualizuje na wykresach liczbę pomiarów i ich wyniki.

Wyniki badań swego organizmu można do aplikacji wprowadzać samemu. Można też kupić specjalną wagę czy ciśnieniomierz zintegrowane za pomocą Internetu z portalem HealthVault Microsoftu.

- Nasz program sam pobiera z tej platformy nowe informacje. Aplikacja zainstalowana w komputerze analizuje dane z pomiarów i wskaże czy nasz organizm pracuje w normie, czy też wymaga korekty zachowania z naszej strony lub natychmiastowej wizyty u lekarza – mówi Mateusz Nowotka, laureat konkursu.

            Podczas badania ciśnienia czy zmierzenia wagi ciała aplikacja zanalizuje nasz system zdrowotny. Zapyta nas na przykład czy zaczęliśmy palić, bądź wykryje nadciśnienie na podstawie pomiarów odbiegających od normy. W aplikacji, oprócz sekcji analizującej dane z krokomierza przypisanego do profilu użytkownika w Microsoft HealthVault istnieje sekcja medyczna. Przypomi nam również (jeśli ma dostęp do portalu) o zażyciu leków wprowadzonych wcześniej przez nas lub lekarza.

Jak to się stało, że studenci z Olsztyna podjęli współpracę z amerykańskimi naukowcami?

- Dzięki amerykańskiemu portalowi oDesk.com, który jest skierowany do firm poszukujących pracowników zatrudnianych chałupniczo. Znaleźliśmy na nim ogłoszenie, w którym dwóch naukowców z Nova Univeristy z USA poszukiwało chętnych do współpracy w tworzeniu aplikacji pomagającej w badaniu zdrowia. Są to wieloletni wykładowcy - prof. nadzw. dr farm. Kevin A. Clauson, dyrektor NSU Center oraz dr farm. Zaher Hajar, asystent profesora w katedrze farmacji. Dr Zaher Hajar zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie medycyny - wyjaśniają Mateusz i Tomasz.

Studenci nad programem zaczęli pracować na początku czerwca 2013 roku. Dodatkowo pomagał im zaprzyjaźniony grafik – Jakub Koncewicz, dzięki któremu interfejs aplikacji wygląda bardzo przystępnie. Kuba mieszka pod Rzeszowem i współpracuje z Mateuszem i Tomaszem od kilku lat, chociaż się jeszcze nie widzieli. Ostatecznie w grudniu 2013 r. firma Microsoft otrzymała finalną wersję programu.

Dzięki determinacji studentów UWM, bez wychodzenia z domu, sami w najprostszy sposób, będziemy potrafili zanalizować stan zdrowia. Aplikacja stanie się naszym podręcznym, domowym lekarzem. Już niedługo aplikacje będzie dostępna na Windows 8 do kupienia w sklepie, a później, w zależności od jej autorów, na urządzenia mobilne w wersji Windows Phone 8.

Obecnie dostosowują ją do komercyjnych wymogów koncernu.

- Konkurs nie zawierał warunków w jakim celu aplikacja ma być wykorzystana. To zależy tylko od nas. Sami jeszcze nie wiemy czy będzie ona płatna, czy darmowa dla potencjalnych użytkowników – mówią Mateusz Nowotka i Tomasz Wiśniewski.

- Nagroda, to przede wszystkich docenienie naszych starań i zaangażowania całej drużyny. Cieszymy się bardzo, gdyż to motywuje do kolejnych działań, do wzięcia udziału w dalszych konkursach

Nagrodą za 1. miejsce w tym konkursie było: 10 tys. dolarów, urządzenie Microsoft Surface Pro oraz promocja aplikacji w sklepie Windows Store.

Obaj chociaż są jeszcze studentami - już pracują. Prowadzą własne firmy. Pieniądze z nagrody już wydali na samodoskonalenie się.

            Health App Challange to międzynarodowy konkurs firmy Microsoft mający na celu wyłonienie najlepszego programu wspierającego zdrowie.

Marcin Rudzki, student

w kategorii