Śpiwór prawem chroniony

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej pod koniec ubiegłego roku przyznał UWM prawa ochronne na dwa śpiwory rozgrzewające – jeden dla ludzi, a drugi dla zwierząt. Dla ratowania ludzi taki śpiwór to bardzo ważne usprawnienie.

Wychłodzenie i hipotermia ofiar wypadków drogowych, narciarskich, nietrzeźwych śpiących na dworze czy ludzi, którzy długo przebywali w zimnej wodzie to poważny problem.

- Jeśli temperatura ciała człowieka spadnie poniżej 33 st. C. to jego krew nie chce krzepnąć. Trudno wtedy zatamować krwotok. Wychłodzonego człowieka można ogrzewać w tempie 1 st. C na godz., aby nie pojawiły się dodatkowe komplikacje. Najgorsza dla rannych pogoda to wiatr i deszcz. W takich warunkach szybko tracą się temperaturę ciała. Bardzo często ofiary wypadków drogowych leżą właśnie na mokrej trawie, betonie lub asfalcie. Zanim przyjedzie karetka już są zimni, a często mija wiele czasu zanim trafią do szpitala. W skrajnych przypadkach wychłodzenie organizmu prowadzi do śmierci – mówi dr Paweł Jastrzębski, kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego w uniwersyteckiej Szkole Zdrowia Publicznego.

Więcej na temat wynalazku pracowników naukowych UWM przeczytasz tu

lek