Setubal – UWM – wspólnie pomimo dystansu

Logistyka to nowa, atrakcyjna specjalność na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Rusza w roku akademickim 2019/20. Da absolwentom dyplom UWM i Politechniki w Setubal w Portugalii.

Logistyka to planowanie, realizowanie i kontrolowanie sprawnego i ekonomicznego przepływu towarów. Czy można się jej nauczyć nie ruszając z miejsca? Teoretycznie tak, ale lepiej się ją przyswaja zmieniając miejsce kształcenia. Dlatego od października na Wydziale Nauk Ekonomicznych rusza specjalność logistyka dająca dyplom UWM, ale także Politechniki w Setubal w Portugalii. Zdobywanie wiedzy na obu uczelniach będzie się na dodatek odbywać w języku angielskim.

Dlaczego akurat logistyka?

- Duże zainteresowanie tą specjalnością zgłaszali nam kandydaci na studentów i studenci studiów licencjackich. Brak wykwalifikowanych pracowników w tym sektorze gospodarki sygnalizowali nam członkowie naszej wydziałowej rady patronackiej. Poza tym zgłaszają się do nas firmy logistyczne z prośbą o pomoc w rekrutacji pracowników wśród studentów – wyjaśnia dr Tomasz Wierzejski, prodziekan ds. planów i programu kształcenia.

Dlaczego akurat Politechnika w Setubal w Portugalii?

- Wszystko zaczęło się kilka lat temu od rektora prof. Góreckiego. Z konferencji naukowej przywiózł wizytówkę dziekan Szkoły Biznesu i Zarządzania (odpowiednika polskiego wydziału) Politechniki w Setubal, która w niezobowiązującej rozmowie wspomniała, że chce uruchomić kierunek logistyka w swojej szkole. Ponieważ rektor wiedział, że my się też do tego przygotowujemy to wziął od niej wizytówkę z obietnicą przekazania nam, bo może wyjedzie z tego jakaś współpraca. Tym dziekanem jest prof. Bogusława Sardinha - rodowita Polka, od ok. 40 lat mieszkająca w Portugalii.

- W 2015 r. pojechałem z prof. Anną Organiściak-Krzykowską, wówczas prodziekan, do Setubal, aby porozmawiać o współpracy. Nie myśleliśmy o wspólnym kierunku. Ten pomysł urodził się w jej głowie w czasie naszych rozmów i wszystkim się spodobał. Rok później pojechałem do Setubal z wizytą roboczą i po tygodniu trudnych rozmów ustaliliśmy wspólnie program studiów. Dlaczego trudnych? Bo ich studenci mają więcej zajęć samodzielnie, nasi – więcej z nauczycielami i trudno to było pogodzić – wspomina dr Wierzejski.

Po kolejnym roku dr Wierzejski ponownie odwiedził Setubal, ale już w towarzystwie prorektora ds. kształcenia i studentów - Jerzego Przyborowskiego. I wtedy to zakończyli ustalenia.

Logistyka w języku angielskim na UWM, wspólnie z Politechniką w Setubal mogła ruszyć już w ubiegłym roku akademickim. Mogła, ale nie ruszyła. Zabrakło chętnych. Studentów przestraszyła konieczność nauki w języku angielskim. W minionym roku władze wydziału zwiększyły więc jej reklamę i cierpliwie tłumaczyły zainteresowanym, jak wygląda nauka po angielsku. Tym razem 15-osobowa grupa zebrała się bez kłopotu. Są to w większości absolwenci studiów licencjackich UWM, ale także kilka osób po innych uczelniach. Byli nawet chętni z zagranicy, ale spoza UE, co ich niestety ze względu na długotrwałe procedury uznania dyplomów wykluczyło.

Specjalność logistyka na kierunku zarządzanie na studiach magisterskich to studia 4-semestralne. Żeby uzyskać 2 dyplomy – UWM i Politechniki w Setubal student UWM musi co najmniej 1 semestr studiować w Setubal, ale może też 2. Sam wybiera, gdzie będzie pisać pracę dyplomową. Stypendia zagraniczne funduje program Erasmus.

Politechnika w Setubal – poza bazą dydaktyczną i potencjałem naukowym wnosi do „spółki” bardzo dobrze rozwiniętą współpracę z firmami logistycznymi, które mogą w przyszłości dać pracę absolwentom wspólnej specjalności. UWM wnosi bazę instytucjonalną, dydaktyczną, potencjał i dorobek naukowy, ale…

- Od rozpoczęcia współpracy z Politechniką Setubal także w naszym regionie pojawiły się wielkie firmy logistyczne, np. Zalando Lounge w Ameryce. Centra logistyczne pobudował także Tymbark i Michelin. Zainteresowana współpracą z WNE jest także Biedronka. Angielskojęzyczne studia i podwójny dyplom w takich okolicznościach mogą naszym absolwentom otworzyć drogę do światowej kariery zawodowej – podkreśla dr Wierzejski.

Na zdj.: (od lewej) dr Zbigniew Nasalski, prof. Anna Organiściak-Krzykowska i dr Tomasz Wierzejski - przedstawiciele WNE - przed Uniwersytetem Setubal.

Obecnie studiując na UWM można jednocześnie zdobyć dyplom Uniwersytetu Technicznego w Offenburgu w Niemczech na: inżynierii procesowej i ochronie środowiska oraz na biotechnologii – oba na Wydziale Nauk o Środowisku, a także na inżynierii żywności na Wydziale Nauki o Żywności. Logistyka na WNE jest 4.

Politechnika w Setubal powstała w 1981 r. Jest uczelnią publiczną. Składa się z 6 szkół (wydziałów): Biznesu i Zarządzania, Edukacji, Zdrowia, Technologii w Setubal i Technologii w Barreiro. Liczy ok. 5,5 tys. studentów. Setubal to miasto portowe, satelita Lizbony (oddalany od niej 30 km), 120 tys. mieszkańców, trzeci co do wielkości (po Lizbonie i Porto) port w kraju oraz ważny ośrodek naukowy i kulturalny środkowej Portugalii.

lek