Prof. Ryszard Górecki odznaczony przez rząd Japonii

Prof. Ryszard Górecki, rektor UWM otrzymał jedno z najważniejszych japońskich wyróżnień - Order Wschodzącego Słońca, Złota i Srebrna Gwiazda.

Ceremonia wręczenia państwowego odznaczenia senatorowi Ryszardowi Góreckiemu, przewodniczącemu Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej Senatu, rektorowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyła się 11 września w rezydencji ambasadora Japonii w Polsce.

W uzasadnieniu decyzji m. in. można przeczytać, że senator Ryszard Górecki jest centralną postacią ożywionych kontaktów z Japońsko-Polską Grupą Parlamentarną Izby Radców (wyższej izby parlamentu japońskiego). Ponadto posiada duże zasługi dla rozwoju wymiany naukowej między Japonią i Polską. Brał udział we wspólnych projektach z naukowcami japońskimi i jest współautorem wielu prac naukowych. Aktywnie angażował się także w promocję rozwoju relacji gospodarczych między Japonią i Polską, m.in. poprzez organizację spotkań członków Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej Senatu i przedstawicieli przedsiębiorstw japońskich. Jako rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego senator Górecki zainicjował współpracę z Graduate School of Agriculture and Life Sciences Uniwersytetu Tokijskiego.

- To wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie – mówi rektor. – Dług wdzięczności jaki zaciągnąłem wobec Japonii postaram się spłacić rzetelną pracą na rzecz zbliżenia naszych narodów w każdej dziedzinie społecznej i gospodarczej. Powinniśmy się skupić na współpracy z Japonią w zakresie badań naukowych i innowacyjności oraz rozwoju turystyki – dodaje.

Związki prof. Ryszarda Góreckiego z Japonią  sięgają przełomu lat 80. i 90. Jako młody naukowiec odbył dwukrotnie staż w tym kraju – w latach 1988/89 w Tohoku University, Sendai oraz w 1990 r. w Tokyo University of Agriculture and Technology.

Order Wschodzącego Słońca jest trzecim najważniejszym orderem japońskim. Został ustanowiony w 1875 r. przez cesarza Mutsuhito (Meiji). Początkowo był nadawany za specjalne zasługi wojskowe. Po II wojnie światowej rola orderu zmieniła się i odtąd jest nadawany osobom cywilnym za specjalne zasługi dla Japonii. Może być nadawany także pośmiertnie. Orderem tym zostało do tej pory odznaczonych 17 Polaków. Należą do nich m.in. Henryka Bochniarz - ekonomistka, była minister przemysłu; Michał Kleiber – prezes PAN; Józef Piłsudski, Edward Śmigły Rydz i Andrzej Wajda.

syla

fot.  Ambasada Japonii

O odznaczeniu prof. Ryszarda Góreckiego pisze także "Gazeta Olsztyńska".