Rower miejski także w Kortowie

stojak z rowerami
System Olsztyńskiego Roweru Miejskiego, który ruszył 28 lipca obejmuje także tereny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pierwszy stojak już stoi koło Centrum Konferencyjnego. Będą następne.

System Olsztyńskiego Roweru Miejskiego, czyli miejska wypożyczalnia rowerów ruszył 28 lipca. Składa się na niego 110 rowerów rozmieszczonych w 10 punktach Olsztyna, w tym w Kortowie, koło Centrum Konferencyjnego. Nie będzie to jedyna wypożyczalnia na terenie UWM. Od września pojawią się następne. Gdzie i ile ich będzie?

- Zawarliśmy z miastem porozumienie i przeznaczamy na rozbudowę systemu 100 tys. zł do końca tego roku. To są pieniądze na obsługę stacji i konserwację rowerów. To, ile będzie stacji i gdzie się znajdą, będzie zależeć od kosztów ich obsługi i ustaleń z miastem, które jeszcze trwają. Dlatego nie mogę jeszcze mówić o dokładnej lokalizacji, ale chcemy, aby jedna stacja znalazła się w pobliżu naszej pływalni - wyjaśnia dr Aleksander Socha, kanclerz UWM, który pilotował porozumienie rowerowe UWM z miastem.

Lokalizacja wypożyczalni rowerów w Kortowie nie jest ani dziełem przypadku, ani kwestią ostatniej chwili. To element programu „Green University”, który prof. Ryszard Górecki zaczął wdrażać w życie po objęciu funkcji rektora w 2012 r. Uruchomienie wypożyczalni rowerów w Kortowie zapowiedział w maju 2017 r. inaugurując akcję „Kilometry uśmiechu” zachęcającą pracowników i studentów UWM do dojeżdżania do pracy rowerami.

Uruchomienie Olsztyńskiego Roweru Miejskiego ma na razie charakter pilotażowy i potrwa od 28.07 do 02.12.2018 r.

- Pamiętajmy, że to czy przedsięwzięcie będzie kontynuowane zależy od nas! Przemówmy więc liczbami: wypożyczeń i przejechanych kilometrów, które nie dadzą decydentom możliwości odwrotu od raz obranej drogi -mówi Paweł Klonowski, absolwent prawa i politologii na UWM, przewodniczący stowarzyszenia Wizja Lokalna, które przez klika lat zabiegało o to, aby miasto otworzyło wypożyczalnię.

Aby wypożyczyć rower wejdź na stronę https://orm.bike/

lek

w kategorii