Rok kobiet. Plebiscyt Belfer 2019 rozstrzygnięty!

Ewa Lepiarczyk, zwyciężczyn i plebiscytu Belfer 2019
To była wyjątkowa gala. Po raz pierwszy w historii plebiscytu na najlepszego nauczyciela akademickiego UWM wszystkie miejsca na podium zajęły kobiety.

XIV Plebiscyt Belfer UWM już za nami. Finałowa gala połączona z ogłoszeniem wyników głosowania odbyła się 22 stycznia w Centrum Konferencyjnym UWM.

Takich wyników nikt się nie spodziewał. Po raz pierwszy w historii plebiscytu wszystkie miejsca na podium zajęły kobiety. Zaszczytne I miejsce i statuetka Belfra UWM przypadły w udziale dr n. med. Ewie Lepiarczyk - przedstawicielce Wydziału Lekarskiego. Symboliczny czek na 5 tys. zł odebrała z rąk rektora UWM prof. Ryszarda Góreckiego. Drugie miejsce zajęła dr wet. Katarzyna Żarczyńska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Czek na 3 tys. zł wręczył jej dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM, prorektor ds. kadr. Na 3. miejscu uplasowała się dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM, najlepszy belfer na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Czek na kwotę 2 tys. zł odebrała z rąk Barbary Kloc, przewodniczącej Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.

Uroczystość miała prawdziwie oscarowy charakter - ze stopniującą napięcie muzyką i pilnie strzeżonymi białymi kopertami z nazwiskami zwycięzców. Na widowni studenci gorąco dopingowali swoich faworytów. Obecne były władze Uniwersytetu, miasta, przedstawiciele władz wojewódzkich, członkowie uczelnianego samorządu studenckiego.

- Gratuluję wszystkim państwu tak pięknych wyróżnień. Gdyby nie wasza praca, nie otrzymalibyśmy ze strony komisji akredytacyjnych tylu ocen wyróżniających naszych kierunków studiów - podkreślał rektor prof. R. Górecki, gratulując laureatom.

W tegorocznym plebiscycie na kandydatów oddano łącznie ponad 32 tys. głosów; 63% głosujących stanowiły kobiety.

- Cieszę się, że studenci tak licznie i chętnie brali udział w głosowaniu. Widać, że jest to dla nich ważne. Jest to okazja, abyśmy to my mogli ocenić naszych wykładowców. Cieszę się, że ten plebiscyt stał się już tradycją - mówiła Barbara Kloc, przewodnicząca RUSS.

Po raz pierwszy szklana statuetka Belfra UWM trafiła do rąk przedstawicielki Wydziału Lekarskiego.

- Drodzy studenci, to jest wasza zasługa, wiedziałam, że potraficie się zjednoczyć, jesteście wspaniali! Praca z tak wrażliwymi, inteligentnymi młodymi ludźmi jest dla mnie zaszczytem i piękną przygodą - mówiła wzruszona Ewa Lepiarczyk.

Dr n. med. Ewa Lepiarczyk pracuje od 11 lat w Katedrze Fizjologii Człowieka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UWM. Prowadzi zajęcia z przedmiotu fizjologia - w języku polskim oraz angielskim.

- Myślę, że ćwiczenia z tego przedmiotu są niezwykle ciekawe. Przeprowadzamy mnóstwo doświadczeń, których wyniki zaskakują niejednokrotnie nawet prowadzących. Staram się, żeby i pierwsze, i ostatnie grupy równie dużo z tych ćwiczeń wywnioskowały. Jest trochę stresu, bo przedmiot jest trudny i studenci muszą się sporo uczyć. Ale staram się, żeby atmosfera była przyjemna – mówiła w wywiadzie na antenie Radia UWM FM.

Laureatka Belfra 2019 ma dużo zainteresowań.

- Uwielbiam czytać książki - głównie reportaże podróżnicze. Oglądam mnóstwo filmów i seriali. Uwielbiam gotować, ale moją największą pasją jest muzyka. Posiadam z mężem ogromną kolekcję płyt i co roku staramy się wyjeżdżać na koncerty polskich i zagranicznych zespołów. Słuchamy także dużo radia. Jest to głównie... Radio UWM FM oraz Trójka – dodaje.

Wszyscy finaliści plebiscytu otrzymali także nagrody od sponsorów, m.in. vouchery do wykorzystania w hotelu Anders w Starych Jabłonkach i klubie fittnes, honorowe czeki pieniężne oraz pamiątkowe tabliczki.

Podczas gali jako muzyczny przerywnik zaprezentowała się Akademicka Orkiestra Dęta pod batutą Rafała Krauzego, a jako gwiazda wieczoru z koncertem wystąpił Czesław Mozil.

Lista tegorocznych finalistów przedstawia się następująco:

Wydział Bioinżynierii Zwierząt - prof. dr hab. Jan Jankowski

Wydział Biologii i Biotechnologii - dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM

Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa - dr inż. Jacek Zabielski

Wydział Humanistyczny - dr Piotr Markiewicz

Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa - prof. dr hab. Stanisław Sienkiewicz

Wydział Lekarski - Dr n. med. Ewa Lepiarczyk

Wydział Matematyki i Informatyki - Mgr Jacek Szypulski

Wydział Medycyny Weterynaryjnej - Dr wet. Katarzyna Żarczyńska

Wydział Nauk Ekonomicznych - Dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM

Wydział Nauk o Zdrowiu - Mgr Tadeusz Miłowski

Wydział Nauk o Środowisku - Dr hab. inż. Grażyna Furgała-Selezniow, prof. UWM

Wydział Nauk Społecznych - Dr Joanna Żeromska-Charlińska

Wydział Nauk Technicznych - Dr inż. Paweł Pietkiewicz

Wydział Nauki o Żywności - Dr inż. Lucyna Kłębukowska

Wydział Prawa i Administracji - Dr Andrzej Gawliński

Wydział Sztuki - Mgr Patrycja Kunert

Wydział Teologii - Ks. dr hab. Mirosław Pawliszyn, prof. UWM

Organizatorem plebiscytu jest Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM. W poprzednich edycjach zwyciężali przedstawiciele pięciu wydziałów: Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej (po 4 razy), Wydziału Bioinżynierii Zwierząt oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (po 2 razy) i Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. Przed rokiem najlepsza okazała się dr Maria Michalczyk z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Natomiast dr hab. Wojciech Kozera z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt jako jedyny dwukrotnie sięgnął po statuetkę.

Przed finałową galą wszyscy laureaci prezentowali się w serii wywiadów na antenie Radia UWM FM.

mah

w kategorii