Relacja — Dni UWM w Kętrzynie

Zapraszamy państwa do śledzenia naszej relacji z Dni UWM w Kętrzynie. Artykuł aktualizowany na bieżąco o najnowsze informacje, zdjęcia oraz materiały video.

Dni UWM w Kętrzynie są efektem porozumienia podpisanego ubiegłego lata przez prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM i Krzysztofa Hećmana, burmistrza Kętrzyna. Dołączyło do niego również Starostwo Powiatowe w Kętrzynie.  W programie odbędą się m.in. zajęcia dydaktyczne prowadzone przez kadrę UWM w szkołach kętrzyńskich i okolicznych (w Reszlu, Karolewie); uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej Kętrzyna i Kolegium Rektorskiego UWM, na którym wykład z okazji 100-lecia śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego –wygłosi prof. Stanisław Achremczyk. Będzie korowód ulicami miasta i występ orkiestry dętej UWM, chóru akademickiego, Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo, mecz piłki nożnej klubu „Granica” kontra studenci o puchar rektora UWM, burmistrza Kętrzyna i starosty powiatu kętrzyńskiego. Odbędą się też uniwersyteckie wykłady dla mieszkańców Kętrzyna, dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, konferencja „Rozwój gospodarczy Kętrzyna i powiatu kętrzyńskiego w kontekście współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim”. Pokazy nurkowania oraz ratownictwa medycznego zorganizuje Klub Płetwonurków „Skorpena”. Zaplanowano ponadto występy muzyczne pracowników i studentów Wydziału Sztuki, spektakl teatralny teatru „Kloszart” UWM. Dni zwieńczy koncert zespołu Enej w amfiteatrze.


11 Kwietnia — ŚRODA


8:55 - W I Liceum Ogólnokształcącym CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Kętrzynie zaczęły się wykłady. Tematem pierwszych zajęć jest "Polski czyn zbrojny w okresie I wojny światowej", prowadzi go dr hab. Dariusz Radziwiłłowicz, prof. UWM z Wydziału Humanistycznego. Następnie dr hab. Janusz Filipkowski z Wydziału Nauk Społecznych zajmie młodych słuchaczy tematem podstaw bezpieczeństwa narodowego. 

9:05 - Równolegle w Powiatowym Centrum Edukacyjnym w Kętrzynie trwają zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich z Wydziału Nauk Technicznych oraz Wydziału Prawa i Administracji.

9:07 - Natomiast Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa prowadzi swoje wykłady w prywatnym Gimnazjum i II prywatnym Liceum w Kętrzynie. Na zajęciach uczniowie dowiedzą się co porabiają studenci architektury i krajobrazu na zajęciach, przekonają się jak działa łowca smogu i poznają drzewa naszych lasów, a także, jak zrobić biżuterię kwiatową. 

9:30 - Relację z Dni UWM w Kętrzynie można też słuchać w radio UWM FM >> Radio UWM FM na żywo

9:45 - Punktualnie o godzinie 10 rozpocznie się oficjalne otwarcie Dni UWM w Kętrzynie. Podczas uroczystości odbędzie się przekazanie kluczy do Miasta i Powiatu w ręce władz UWM.

 9:55 - Na miejscu jest także ekipa Telewizji Kortowo oraz ZOOM na UWM, wkrótce opublikujemy pierwsze materiały video z Dni UWM w Kętrzynie.

10:02 - Rozpoczęła się uroczystość oficjalnego otwarcia Dni UWM w Kętrzynie

10:12 - W centrum Kętrzyna są także stoiska wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

10:27 - Na dziś planowany jest także przemarsz barwnego korowodu ulicami miasta.

10:35 - Dni UWM w Kętrzynie są owocem kilkuletniej współpracy Wydziału Humanistycznego UWM z Miejską Biblioteką Publiczną w Kętrzynie. W związku z tym, organizację tego wydarzenia władze UWM powierzyły dr Renacie Rozbickiej, prodziekan ds. studenckich i promocji Wydziału Humanistycznego.

 10:42 - W przeprowadzenie dni zaangażowało się ok. 200 nauczycieli akademickich oraz duża liczba członków uniwersyteckich zespołów artystycznych i klubów zrzeszonych w Akademickim Centrum Kultury. Na miescu jest także Biuro Mediów i Promocji wraz z mediami akademickimi i studiem wyjazdowym.

10:45 - Przed stoiskami z bogatą ofertą wydziałów rozstawiona była plansza do gry w Monopoly w wersji UWM. Chętni mogli także zagrać w karcianą grę Top Trumps.

 

 11:10  - Stało się! Klucze do Kętrzyna i powiatu są w rękach władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. — Mam nadzieję, że misja kształcenia i edukacji stanie się teraz naszą wspólną misją — powiedział burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman. Wręczenie kluczy poprzedziła prezentacja uniwersyteckiej oferty kształcenia, przedstawiona przez prorektora prof. Jerzego Przyborowskiego. UWM oferuje 77 kierunków kształcenia, 22 z nich to oferta w języku angielskim. Rektor UWM prof. Ryszard Górecki przedstawił najważniejsze plany inwestycyjne uczelni — w tym rozpoczęcie budowy nowej siedziby wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych oraz rozbudowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. 

11:20 - Jak mówi dr Renata Rozbicka z Wydziału Humanistycznego, przygotowania do kętrzyńskich dni Uniwersytety Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęły się już w październiku. — Najtrudniej było skoordynować zapotrzebowanie szkół z planami wykładowców akademickich. Nasza oferta jest bardzo bogata, bez ograniczeń wiekowych, każdy znajdzie coś dla siebie.

11:30 - Oficjalne otwarcie zakończyło się wykładem prof. Stanisława Achremczyka z okazji stulecia śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego.

11:59 - — Edukacja i wzajemna współpraca, to jedyna droga aby podnieść Warmię i Mazury na wyższy poziom — powiedział nam burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman, i dodał — Oferta edukacyjna, przedstawiona przez rektora prof. Ryszarda Góreckiego i prorektora prof. Jerzego Przyborowskiego jest bardzo interesująca.

 12:15 - Rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz miasta i powiatu kętrzyńskiego. Jednym z głównych tematów było zainicjowanie współpracy pomiędzy szpitalem powiatowym w Kętrzynie a Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Rektor prof. Ryszard Górecki podkreślił znaczenie rozwoju programu opieki geriatrycznej dla regionu

— Nie planujemy utworzenia filii Uniwersytetu w Kętrzynie, ale proponujemy bogatą ofertę studiów podyplomowych — mówił prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Jerzy Przyborowski.

 12:42 - 260 wykładów i spotkań, 12 szkół składa się na program Dni UWM w Kętrzynie.

 12:55 - Przed ratuszem w Kętrzynie formuje się barwny korowód.

 13:02 - Obok starego ratusza ruszył barwny korowód. Przed korowodem szły połączone siły Uniwersyteckiej Orkiestry Dętej i Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Artemis” z UWM, wtórował im ZPiT Kortowo w strojach ludowych. Przemarsz ulicami miasta otwierał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM i Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna. Następnie szli dziekani i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zasadniczą część pochodu stanowili uczniowie kętrzyńskich szkół — w barwnych pelerynach z balonikami. Orszak zamykał Zespół Szkół Rolniczych.

Dni UWM w Kętrzynie

Opublikowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 11 kwietnia 2018

 

 14:30 - Pochód zakończył się w przed halą Powiatowego Centrum Edukacyjnego przy ulicy Poznańskiej. Gdzie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Kortowo.

 15:02 - ZPiT dał brawurowy występ dla mieszkańców Kętrzyna. Największym powodzeniem cieszyły się tańce śląskie i opoczyńskie. — Najbardziej lubimy muzykę rap. Jest spoko, ale te tańce i piosenki też się nam bardzo podobały. Są całkiem inne — mówią Paweł Kopeć, Jakub Sieńko, Łukasz Młynarczyk i Maciej Rutkowski z klasy V a SP1 w Kętrzynie.

— A my byśmy chciały tańczyć w tym zespole. Dziewczyny mają takie piękne sukienki — zapewniają Sandra Powago i Nikola Rogińska z tej samej klasy.  

 15:12 -  Zapytaliśmy także najmłodszych, kim jest student. — Student, to takie większe dziecko! — odpowiedzieli uczniowie bez zbędnej zwłoki.

15:45 - Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa jak zwykle naturlanie zaprezentował swoje walory.

Pokazujemy w Kętrzynie co na Wydziale najlepsze i dlaczego warto właśnie u nas pogłębiać wiedzę i zainteresowania. Fotografie dr Beata Płoszaj-Witkowska

Opublikowany przez Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie 11 kwietnia 2018

16:00 - Odbył się mecz piłki nożnej klub piłkarski "Granica" kontra studenci UWM o puchar Rektora, Burmistrza i Starosty Powiatu. 

Gospodarze IV ligowej „Granicy Kętrzyn” nie dali żadnych forów piłkarzom UWM. Chociaż poziom gry obu drużyn był wyrównany to bardziej skuteczni okazali się kętrzyniacy. Wygrali 4 do 2. Bramki dla Granicy zdobyli Mariusz Machnik (2), Tomasz Rotenberg i Tomasz Bobrowski. Bramki dla UWM strzelili: Hubert Józefko i Krystian Chudzik. Zwycięzcy otrzymali puchar ufundowany przez rektora UWM, burmistrza Kętrzyna oraz starostę kętrzyńskiego. Mecz z UWM był dla Granicy sprawdzianem przed ważnym spotkaniem z drużyną z Mrągowa — odwiecznym rywalem. Na uwagę zasługuje bardzo czysta gra obu drużyn, sędzia Andrzej Szotrowski odgwizdał tylko jeden faul.

 17:05 - Pod koniec pierwszego dnia UWM przygotował dla mieszkańców Kętrzyna jeszcze kilka atrakcji. W Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęły się wykłady w programie "Tajemnice leśnych tulipanów", "Pogranicza w reportażu radiowym", "Ryby - zdrowy tłuszcz w twojej diecie" 

17:41 - Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania pierwszego dnia 

17:55 - O godzinie 19:00 w Kinie Gwiazda odbedzie się spektakl teatru KloszART.

 


DNI UWM W KĘTRZYNIE - DZIEŃ 2


12 Kwietnia — ŚRODA

09:15 - Od rana trwają zajęcia dla uczniów kętrzyńskich szkół prowadzone przez kadrę naukową m.in. Wydziału Nauk o Środowisku. Można się z nich dowiedzieć o tajnikach DNA.

10:00 - Punktualnie o godzinie 10 rozpoczęła się konferencja „Rozwój Gospodarczy Miasta Kętrzyn i Powiatu Kętrzyńskiego w kontekście współpracy z UWM w Olsztynie”. — Możemy zaoferować rozwiązania naukowe, które znajdą zastosowanie w biznesie. Naszą działalnością będzie działalność doradcza dla firm małych, średnich i dużych. Natomiast z drugiej strony oferujemy możliwość dofinansowania w projektach badawczych, oraz wsparcie specjalistów zajmujących się konkretną problematyką badawczą. Na dzisiejszym spotkaniu obecni są przedstawiciele średnich i małych firm z regionu m.in. z branży meblarskiej. Moim zdaniem nauka polska może wypracować markę rozpoznawalną w świecie markę — powiedział prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki. 

10:00 - Przywieźliśmy do Kętrzyna bardzo szeroką ofertę badawczą dla przedsiębiorców w regionie — mówi Eliza Popławska-Jodko, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM. W spotkaniu bierze udział około 20 przedsiębiorców z Kętrzyna i okolic. 

10:12 - — Współpraca już trwa, jesteśmy w stałym kontakcie z Wydziałem Nauki o Żywności. Szukamy technologa żywności, który m.in. mógłby opracowywać technologie produkcji nowych sosów — powiedział Piotr Wiśniewski, prezes zarządu Majonezów Kętrzyńskich.

10:22 - Miasteczko medyczne otworzy się lada chwila.

11:09 - W programie na dziś są zajęcia pokazowe Klubu Płetwonurków „Skorpena” oraz pokazy ratownictwa medycznego. Pokazy odbędą się na basenie PCE przy ulicy Poznańskiej 21. Start o godzinie 15.

 11:27 - Zespół z Wydziału Lekarskiego prowadzi pokazy medyczne i prezentuje fantomy, które pomagają studentom doskonalić swoje umiejętności.

11:42 - — Dni UWM w Kętrzynie, to powrót do dobrej tradycji obecności Uniwersytetu w innych miastach naszego regionu. Uniwersytet bywał kiedyś m.in. w Ełku i w Braniewie. Prezentowały się wtedy uniwersyteckie agendy kulturalne, były stoiska wydziałowe, ciekawe wykłady i spotkania — informuje Wioletta Ustyjańczuk, kierowniczka Biura Mediów i Promocji UWM.

11:50 - — UWM to siła i duma naszego regionu. Nie można myśleć o jego rozwoju nie myśląc o UWM. Wierzę, że wspólnie podjęte działania w przyszłości będą pozytywnie oddziaływać na kondycję uczelni i przyszłość naszego miasta — zapewnia Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna.

11:55 - Dziś się prezentują wydziały Sztuki, Nauk o Środowisku, Nauki o Żywności, Biologii i Biotechnologii. Na tym stoisku najwięcej zainteresowania wzbudzali Stefan, Andrzej i Zenek — dorodne karaczany madagaskarskie. Jak zapewnia Kamila Puławaska to sympatyczne zwierzątka, żywią się jabłkami i roślinami, są zupełnie niegroźne, nie gryzą. 

 

 12:00 - Na stoisku Wydziału Nauk o Żywności można skosztować przepysznych kanapek i poczęstować się słodyczami.

 

12:31 - O godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się występy muzyczne pracowników i studentów Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie.

12:45 - Dziś na kiermaszu stoisk UWM prezentują się także wydziały Matematyki i Informatyki oraz Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa.

Wczoraj w Zespole Szkół im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kętrzynie Monika Grochalska i Lidia Bielinis poprowadziły dla...

Opublikowany przez Wydział Nauk Społecznych UWM w Olsztynie 12 kwietnia 2018

13:00 -  Studenci wydziału lekarskiego usytuowali się w zabytkowym budynku liceum im. Kętrzyńskiego, chętni mogli uczyć się intubacji na specjalnych fantomach medycznych, mierzenia ciśnienia, osłuchiwania serca. Oskar z klasy 1a wykonał swoją pierwszą w życiu intubację.

13:02 - Wielu mieszkańców Kętrzyna zgłaszało się do mierzenia ciśnienia.

13:08 - Zapraszamy także na koncert chóru im. Wiktora Wawrzyczka w zabytkowej XIV w. kolegiacie Św. Jerzego

14:25 - O godzinie 15 na basenie Powiatowego Centrum Edukacyjnego odbędzie się pokaz klubu płetwonurków "Skorpena"

14:30 - W programie na dziś jeszcze występy muzyczne pracowników i studentów Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie oraz koncert Chóru im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

14:35 - Dni UWM w Kętrzynie zakończy koncert zespołu Enej

16:30 - Na terenie basenu PCE odbył się pokaz Klubu Płetwonurków „Skorpena”

Zapraszamy na fotorelację z dni otwartych Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w Kętrzynie autorstwa Magda...

Opublikowany przez Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena 12 kwietnia 2018

17:32 - W Miejskiej Bibliotece Publicznej swój talent zaprezentowali pracownicy i studenci Wydziału Sztuki UWM

Trwa występ muzyczny pracowników i studentów Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie

Opublikowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 12 kwietnia 2018

19:32 - Drugi dzień kętrzyńskich dni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zakończył się koncertem Chóru im. Prof. Wiktora Wawrzyczka.

Dni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zawitały do Bazyliki pw. Św. Jerzego

Opublikowany przez Nasze Miasto Kętrzyn.pl 12 kwietnia 2018

 


DNI UWM W KĘTRZYNIE - DZIEŃ 3


 

08:10 - Rozpoczął się trzeci, ostatni dzień kętrzyńskich dni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W programie na dziś wykłady dla studentów Uniwersytetu III Wieku, kiermasz wydziałów UWM oraz zajęcia dydaktyczne prowadzone w szkołach w Kętrzynie i okolicy.  Odbędzie się także oficjalne podsumowanie wydarzenia. O godzinie 17 w kętrzyńskim amfiteatrze planowany jest koncert zespołu ENEJ.

08:35 - Tak prezentował się Wydział Nauk o Środowisku

Od wczoraj gościmy w Kętrzynie zachęcając do studiowania na Wydział Nauk o Środowisku UWM! Jedyny słuszny wybór :)...

Opublikowany przez RWSS WNoŚ UWM 12 kwietnia 2018

 08:41 - Dziś na stoiskach swoją ofertę edukacyjną będą prezentować Wydział Teologii, Bioinżynierii Zwierząt oraz Nauk o Zdrowiu.

 09:34 - Najnowsze zdjęcia z zajęć prowadzonych przez Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie

relacja na gorąco :). Uczymy sie także facebokowej gorącej linii.

Opublikowany przez Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie 13 kwietnia 2018

10:04 - Rozpoczęły się wykłady dla studentów Uniwersytetu III Wieku. W programie „Anegdota historyczna i humor kresowy jako świadectwo historii Ziem Zabranych w XIX i XX wieku” – prof. dr hab. Roman Jurkowski oraz „Z fletem przez historię muzyki” – prof. dr hab. Leszek Szarzyński.

11:42 - Zapraszamy do obejrzenia krótkiego klipu z drugiego dnia kętrzyńskich dni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

11:45 - Na terenie kętrzyńskiego amfiteatru trwają przygotowania do finałowego koncertu zespołu ENEJ.

12:28 - Młodzi duchem i aktywni studenci Uniwersytetu III Wieku bacznie przysłuchiwali się wykładom. Były też notatki.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku chętnie skorzystali z oferty

Opublikowany przez Nasze Miasto Kętrzyn.pl 13 kwietnia 2018

12:52 - Reprezentacja Wydziału Teologii prezentuje się niebiańsko!

 

Studencki team dumnie reprezentuje Wydział Teologii na Dniach Otwartych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kętrzynie :)

Opublikowany przez Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 13 kwietnia 2018

 

13:20 - — Wszyscy będziemy to wydarzenie miło wspominać. Będzie czas na to, by przemyśleć, czy w przyszłym roku nie zorganizować takiego przedsięwzięcia w innym mieście. Słyszałam już, że Ełk zgłosił propozycję — powiedziała dla Radia UWM FM Renata Rozbicka, koordynatorka wydarzenia

 13:45 - Przez żołądek do serca mówi stare polskie przysłowie. Wydział Nauki o Żywności rozszerzył to porzekadło — przez żołądek do serca i głowy!

Wczoraj, mieszkańcy Kętrzyna mieli okazję popróbować specjałów przygotowanych w Centrum Gastronomii z Biooceną Żywności...

Opublikowany przez Wydział Nauki o Żywności UWM Olsztyn 13 kwietnia 2018

 

14:12 - To były bardzo aktywne dni. Choć wydarzenie się kończy to nie kończy się współpraca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Kętrzynem i regionem.   

Wszystkie strony zapewniają dalszą współpracę

Opublikowany przez Nasze Miasto Kętrzyn.pl 13 kwietnia 2018

14:30 - — Kętrzyńskie Dni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to dowód na to, że Uniwersytetowi zależy na wzajemnej współpracy i kandydatach z regionu. Mamy bogatą ofertę nauczania i wspaniałą kadrę, o czym mogli przekonać się u siebie mieszkańcy Kętrzyna. To nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie takie wydarzenie — powiedziała Wioletta Ustyjańczuk, kierowniczka Biura Mediów i Promocji UWM.

15:00 -  Przed nami ostatni punkt programu, czyli koncert zespołu ENEJ. Energicznych, żywiołowych muzyków oraz absolwentów UWM.

Zakończenie dni Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kętrzynie z pompą!!! Koncert zespołu ENEJ przyciągnął tłumy do amfiteatru!!!

Opublikowany przez Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie 13 kwietnia 2018

Łączą muzykę polską i ukraińską

Opublikowany przez Nasze Miasto Kętrzyn.pl 13 kwietnia 2018

 

w obiektywie Studenckiej Agencji Fotograficznej "Jamnik"

Opublikowany przez Akademickie Centrum Kultury UWM 17 kwietnia 2018

 

 

Patroni i sponsorzy dni UWM w Kętrzynie

w kategorii