Pokaż nam swój biznes

Biznesów jeszcze nie robią, bo się dopiero uczą. A jak to się robi pokazuje im uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

„Show us your business! Program UWM w Olsztynie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości uczniów” - tak nazywa się projekt na rzecz rozwoju przedsiębiorczości uczniów szkół średnich województwa warmińsko-mazurskiego, który od jesieni 2019 r. do kwietnia 2020 r. realizuje Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM. To już jego 2. edycja. Uczestniczą w niej szkoły ponadgimnazjalne z całego regionu, w tym m.in. z Białej Piskiej, Elbląga, Giżycka, Nidzicy, Pisza, Olsztyna, Orzysza i Ostródy.

Projekt składa się z 3 etapów. Pierwszym były szkolne turnieje przedsiębiorczości, które odbyły się na jesieni ub. r. Uczestniczyło w nich ponad 400 osób. Uczniowie grali podczas nich w całodniową planszową grę biznesową.

Po tym etapie realizatorzy projektu wyznaczyli 21 najlepszych szkół, które weszły do dalszej fazy przedsięwzięcia, która właśnie w styczniu odbyła się w Olsztynie. Pierwszego dnia (15.01.) ponad 100 uczniów zakwaterowanych w hotelu Park w Olsztynie podczas całodniowych warsztatów zapoznawało się z wybranymi aspektami prowadzenia własnych firm. Nauczyciele akademiccy z UWM przeprowadzili szkolenia m.in. na temat pracy menedżera, pracy w zespole, innowacyjności, tworzenia start upów, sprzedaży. Drugi dzień uczestnicy zaczęli od komputerowej gry symulacyjnej, w której wcielali się w założycieli firm.

- Musiałyśmy założyć wielobranżową firmę produkcyjną, w której rozwiązywałyśmy różne problemy, np. musiałyśmy przygotować grafik pracy pracownikom, zorganizować pracę magazynu. Była bardzo ciekawa - oceniają Ewa Grzelak i Magda Zmysłowska z Zespołu Szkół w Kętrzynie, uczennice kl. III specjalność technik ekonomista.

Następnie młodzież wysłuchała porad 2 przedstawicielek świata biznesu. Były to Sylwia Dębowska-Lenart z firmy „Lenart Interactive” z Olsztyna zajmującej się marketingiem, absolwentka UWM i Bogusława Warcaba z Olsztyna - ekspert ds. marketingu. Opowiadały na swoim przykładach, jak się prowadzi własną firmę. Dzień zakończyła kolejna gra symulacyjna.

Gry symulacyjne pokazały, że młodzież z zaangażowaniem podeszła do projektu. Czy rzeczywiście?

- Tak - zapewnia Dorota Małek, nauczycielka z II LO w Giżycku. Projekt jest ciekawy i młodzież chętnie wzięła w nim udział. Mamy w szkole przedmiot przedsiębiorczość, ale spotkanie z praktykami biznesu, z nauczycielami akademickimi to dla niej coś nowego, ciekawego. Boją się tylko wymyślania własnych biznesów – informuje Dorota Małek.

Ewelina Waszkiewicz - opiekunka grupy z Technikum Hotelarskiego i Technikum Żywienia z Zespołu Szkół z Biblioteką Publiczną w Piszu zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt projektu.

- W okolicach Pisza ze względu na warunki można rozwijać działalność turystyczną i okołoturystyczną, jak gastronomia, hotelarstwo, produkcja mebli, jachtów. Ja sama oprócz tego, że jestem anglistką to uczę jeszcze windsurfingu i pływania. Trzeba tylko mieć pomysł. I ten projekt właśnie młodzież uświadamia, dodaje jej odwagi – twierdzi.

Następny 3. i ostatni etap projektu odbędzie się w kwietniu. Jego uczestnicy przedstawią na nim pomysły na biznes, które oceni jury. Najlepsi otrzymają cenne nagrody. Projekt „Pokaż nam swój biznes” realizowało CIiTT UWM, a finansował program Wiedza Edukacja Rozwój Unii Europejskiej.

lek

 

w kategorii