Po praktykę na … Spitsbergen

Aleksandra Załuszniewska i Sławomir Gromadzki
Dwoje studentów UWM weźmie udział w półrocznym kursie na Norweskim Uniwersytecie Nauk o Życiu w Oslo. Część zajęć odbędą na Spitsbergenie, wyspie położonej najbliżej bieguna północnego.

Na kurs w Oslo zakwalifikowali się mgr Sławomir Gromadzki - doktorant oraz studentka Aleksandra Załuszniewska - oboje z Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Stypendia na kurs ufundował program „Water harmony”, którego UWM jest jedynym członkiem w Polsce. Celem kursu jest podniesienie wiedzy i kwalifikacji w zakresie gospodarki zasobami wodnymi. Potrwa od początku czerwca do końca roku 2017. Jego uczestnicy będą zdobywać wiedzę za pośrednictwem Internetu pozostając w Polsce. Podczas kursu przewidziany jest jednak 3-tygodniowy staż w Norwegii. 2 tygodnie kortowiacy spędzą w Oslo na Norweskim Uniwersytecie Nauk o Życiu, ale na jeden tydzień udadzą się na Spitsbergen, gdzie uniwersytet ma placówkę badawczą. Nie będzie to jednak wycieczka turystyczna, lecz praktyka zawodowa. Norwedzy bowiem zadbali o to, aby na kurs dostały się tylko osoby o odpowiednim dorobku i profilu.

Sławomir Gromadzki jest absolwentem ostatniego rocznika rolnictwa na ART (1999). Prowadzi własne gospodarstwo rolne na Podlasiu. Specjalizuje się w chowie krów mlecznych. Powołanie do pracy naukowej poczuł dość późno, ale ma już na koncie 3 patenty i 2 wzory użytkowe, właśnie z zakresu gospodarki wodą w rolnictwie.

- Nie było łatwo dostać się na ten kurs. Norwedzy dokładnie sprawdzili moje osiągnięcia, a na koniec przez Skype'a urządzili mi egzamin ze znajomości języka angielskiego, bo w tym języku będzie się odbywać nauka - mówi doktorant.

Nie wahał się ani chwili kiedy dowiedział się, że jest konkurs na wyjazd do Norwegii, bo w tym kraju przebywał na stażu w czasie studiów.

- Ten kurs i wyjazd to dla mnie okazja do pracy w międzynarodowym zespole badawczym i możliwość podpatrzenia nowych technologii u najlepszych, bo w Norwegii na każdym strumieniu jest tama, a przy niej elektrownia. Liczę także na nawiązanie trwałych kontaktów naukowych – dodaje Sławomir Gromadzki.

Aleksandra Załuszniewska kończy studia (magisterskie) na gospodarce przestrzennej i właśnie zaczęła drugi kierunek – ochronę środowiska na WKŚiR. Kiedy dowiedziała się o możliwości uczestniczenia w kursie, zdecydowała się niemal od razu.

- Przekonało mnie to, że jest to kurs międzynarodowy. Na studiach nie miałam dotąd okazji do wyjazdu zagranicznego. Chcę się sprawdzić w nowych warunkach, poznać nowych ludzi i dużo się nauczyć, a przy okazji zobaczyć kawałek świata, do którego prywatnie może bym się nigdy nie wybrała – wyjaśnia Aleksandra.

Organizatorzy kursu też dokładnie zapoznali się z jej wynikami nauki i przeprowadzili z nią przez Internet rozmowę kwalifikacyjną po angielsku.

O udział w tym kursie stara się jeszcze jedna studentka WKŚiR. Niebawem czeka ją rozmowa kwalifikacyjna.

lek

w kategorii