Plebiscyt "Gazety Wyborczej" wygrywa UWM i rektor

Powstanie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego głosami czytelników „Gazety Wyborczej” zostało wybrane "Najważniejszym wydarzeniem 25-lecia" w Olsztynie. Najważniejszą osobą minionego ćwierćwiecza został prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Na początku 2014 roku ruszył „Olsztyński plebiscyt 25-lecia” organizowany przez „Gazetę Wyborczą”. Na łamach „Gazety” prezentowane były najważniejsze wydarzenia, a także sylwetki najbardziej zasłużonych i najwybitniejszych  olsztyniaków. Czytelnicy przysyłali swoje propozycje. W ten sposób powstało zestawienie liczące po 15 nominacji.

W kategorii "Najważniejsze wydarzenie 25-lecia" bezapelacyjnie zwyciężyło powstanie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Według „Gazety Wyborczej” nie jest to niespodzianką. Niemal wszyscy - naukowcy, politycy, ludzie kultury oraz osoby związane z oświatą - wskazywali to wydarzenie, jako jedno z trzech najbardziej istotnych w minionym 25-leciu. We wrześniu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski skończy 15 lat.

-  Miasto i olsztyniacy żyją ze studentów w szerokim tego słowa znaczeniu - ekonomicznie, innowacyjnie i prestiżowo. O randze uczelni decyduje też zaplecze miejskie, atrakcyjność przyrody, dostępność stancji oraz jakość przestrzeni publicznej. Uniwersytet jest cały czas potencjałem rozwoju miasta. Dzisiaj UWM wydaje się nam oczywistością, ale nie wszystkim ośrodkom akademickim w Polsce udało się połączenie. Olsztyn - dzięki wielu ludziom - potrafił połączyć i zintegrować prawie wszystkie istniejące wtedy uczelnie. To dało możliwość wykorzystania tego potencjału - tłumaczył swój typ „Gazecie Wyborczej” prof. Stanisław Czachorowski, pracownik UWM.

Podobne zdanie mieli także ludzie spoza uczelni. Na nowe kierunki i ich rozwój zwróciła uwagę Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektorka Szpitala Miejskiego.

- Szczególnie chciałabym podkreślić fakt powstania wydziału medycznego. Kolokwialnie mówiąc, Uniwersytet "dał kopa" rozwojowi miasta. Tam, gdzie są młodzi ludzie, studenci, tam jest ciągły rozwój. Mówiąc o uniwersytecie nie można zapominać o pięknym i słynnym w całej Polsce kampusie – mówiła „Gazecie Wyborczej” dyrektorka Szpitala Miejskiego.

To nie koniec wyróżnień dla UWM. Na trzecim miejscu w "Olsztyńskim plebiscycie 25-lecia" zaraz za pielgrzymką Jana Pawła II na podium stanęła Kortowiada, czyli olsztyńskie juwenalia.

- To jedyna impreza w mieście, podczas której można pobawić się przy większych koncertach na świeżym powietrzu. Takich wydarzeń w Olsztynie brakuje, a juwenalia dają możliwość uczestniczenia w nich, w dodatku za darmo – mówił „Gazecie” Michał Małkowski z młodzieżowego stowarzyszenia SKP.

Rektor UWM najważniejszą osobistością

Czytelnicy "Gazety Wyborczej" uznali także, że najważniejszą osobistością minionego ćwierćwiecza w Olsztynie jest profesor Ryszard Górecki, rektor UWM.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” na wstępnej liście w tej kategorii nie umieściła rektora, choć rozważała tę kandydaturę. Uznała początkowo, że nominowanie powstania uczelni będzie kompromisowym sposobem na uhonorowanie wszystkich, którzy na to pracowali. Jednak listę współtworzyli czytelnicy i to właśnie oni zadecydowali, aby umieścić na niej prof. Góreckiego. Czytelnicy argumentowali, że był on wiodącą postacią w dążeniu do powstania Uniwersytetu i jest jego wieloletnim rektorem. Zwracali także uwagę, że był on wiceprzewodniczącym Polskiej Akademii Nauk.

- Jestem bardzo mile zaskoczony. Cieszyłem się, że moje nazwisko pojawiło się w gronie nominowanych, ale nie przypuszczałem, że w tak doborowym towarzystwie zostanę wybrany na najważniejszą osobę w mieście. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy mnie wskazali. Wyniki plebiscytu są nagrodą nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich związanych z Uniwersytetem – komentował rektor.

Rektor stwierdził, że wyniki głosowania pokazują silne więzi, jakie łączą uczelnię z miastem. Jego zdaniem trzeba teraz zrobić wszystko, aby Olsztyn stał się miastem akademickim w pełnym tego słowa znaczeniu.

- Nie jesteśmy najlepszą uczelnią w kraju i przed nami jeszcze wiele do poprawy, ale stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni, także zagranicą. Warto z tego korzystać i promować w ten sposób nasze miasto – mówił „Gazecie” rektor.

Ideą plebiscytu „Gazety Wyborczej” było podkreślenie znaczenia wydarzeń sprzed 25 lat. W 1989 r. obrady Okrągłego Stołu zapoczątkowały wiele zmian w Polsce, zarówno politycznych, jak i społecznych. Przez ćwierć wieku zmieniały się oblicza poszczególnych regionów kraju, miast i osiedli.

syla

Na podstawie "Gazety Wyborczej"