Olimpiada rolnicza: test wiedzy i … Kortowa

uczniowie w sali odbierają od egzaminatora pytania
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to najstarsza „masowa impreza naukowa” dla młodzieży szkół średnich. Dla startującej w niej uczniów to nie tylko sprawdzian wiedzy, ale i… Kortowa.

W Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych angażuje się aż 7 wydziałów UWM: Bioinżynierii Zwierząt, Rolnictwa i Leśnictwa, Nauk Technicznych, Nauki o Żywności, Nauk Ekonomicznych, Nauk Technicznych oraz Medycyny Weterynaryjnej. Ubiegłoroczna - 44. edycja zaczęła się, ale przez pandemię nie skończyła. Eliminacje okręgowe do edycji 45. odbyły się 23 kwietnia. Sprawdzian wiedzy z 5 bloków odbywał się na UWM, natomiast z architektury krajobrazu, leśnictwa, technologii żywności i gastronomii - w Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie przy ul. Żołnierskiej. Chodziło o rozśrodkowanie uczestników ze względów bezpieczeństwa.

Zmagania odbyły się bezpośrednio, ale inaczej niż w przedcovidowych latach. Tym razem młodzież najpierw zdawała test z wiedzy w wybranym przez siebie bloku tematycznym. Następnie posiłkując się zdjęciami i planszami zdawała część praktyczną. Zakres tematyczny olimpiady jest olbrzymi i obejmuje aż 9 bloków: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, architektura krajobrazu, mechanizacja rolnictwa, technologia żywności, gastronomia, agrobiznes, leśnictwo i weterynaria.

W eliminacjach szkolnych uczestniczyło 30 szkół z naszego rejonu i 1150 uczniów, znacznie mniej niż w poprzednich latach. Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 146 uczniów. Uczestniczyło jednak 115.

Eliminacje z zakresu produkcji roślinnej obyły się w jednej z sal bloku przy pl. Łódzkim 1. Uczestniczyło w nich 4 uczniów. Czy było trudno?

- Kilka pytań w teście powtórzyło się z olimpiad z poprzednich lat. Najtrudniejsze były te pytana, w których występowały łacińskie nazwy roślin. Dość trudne było także ułożenie międzyplonu z podanych nasion, które najpierw trzeba było rozpoznać. Nie było też łatwo rozpoznać szkodniki w uprawie zbóż i podać czym je zwalczyć – dzielą się na gorąco swymi wrażeniami Damian Krajza z Głotowa - uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Karolewie i Paweł Matłosz z ZSR w Smolajnach. Obaj chłopcy są jednak zadowoleni ze swego udziału. Obaj pochodzą z gospodarstw rolnych i wiele z wiedzy, którą wykazać się musieli na tym sprawdzianie, zdobyli w gospodarstwach rodziców. Obaj także wybierają się na rolnictwo na UWM.

Marzena Mozol i Magda Milczanowska są uczennicami kl. 3. ZSR w Dobrocinie. Startowały w bloku tematycznym produkcja zwierzęca. Najwięcej trudności sprawiła im odpowiedź na pytanie: które dane z otrzymanych są im potrzebne do ustalenie dawki żywieniowej a następnie jak ustalić taką dawkę. Udział w tej olimpiadzie był ich pierwszym, ale potraktowały go jako sprawdzian. Czego? Kortowa.

- Ja chcę studiować zootechnikę w Olsztynie – mówi Magda. Marzena jeszcze się waha, czy wybrać weterynarię, czy zootechnikę. Na szczęście mają czas. Maturę będą zdawać za rok.

Do Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych co roku w poprzednich latach przystępowało na etapie szkolnym po kilka tysięcy uczniów. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem młodzieży, bo finaliści szczebla okręgowego są przyjmowani w nagrodę poza kolejnością na studia związane z tematyką olimpiady, a ogólnopolskiego - na dowolnie wybrane studia. Laureaci szczebla okręgowego są ponadto zwalniani z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodach odpowiadających zakresom tematycznym olimpiady. Wszyscy otrzymują bogate nagrody od sponsorów, a finaliści centralni – dodatkowo nagrody i stypendia Ministra Rolnictwa oraz Edukacji i Nauki.

- Eliminacje centralne odbędą się pod koniec maja na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy - zapewnia Teresa Kujawska, sekretarz komitetu organizacyjnego eliminacji okręgowych na UWM.

lek

Szkoły

1. Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie

2. Zespół Szkół CKR w Karolewie

3. Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach

Komitet Okręgowy Olimpiady na eliminacje centralne zakwalifikował 27 uczniów.

AGROBIZNES

1. Klaudia Sowińska - ZS CKR w Gołotczyźnie