Noc, która łączy pokolenia radiowców

Na zdjęciu prezenterzy tej stacji: Tomasz Jankowski, Tomasz Ziajka, Bartosz Tobieński, Michał Porycki i Paweł Dąbrowski.
Za nami VI Noc Radiowców w Kortowie. W sobotę 19 czerwca na 95,9 fm ponownie wybrzmiały głosy prezenterek i prezenterów, którzy swoje pierwsze dziennikarskie kroki stawiali w redakcji Radia UWM FM a wcześniej także Radia Kortowo. Tym wydarzeniem redakcja rozpoczęła świętowanie 20. urodzin.

Radio UWM FM oficjalnie realizację koncesji na nadawanie programu na częstotliwości 95,9 fm w Olsztynie i okolicy rozpoczęło 23 czerwca 2001 r. Od 5 lat historię naszej stacji wspominamy podczas Nocy Radiowców.

- To już 6. takie spotkanie. Wcześniej organizowaliśmy je w kwietniu - z okazji Dnia Radia. A od zeszłego roku robimy to w czerwcu. Wymusiła to na nas pandemia. Ale to też dobry moment, bo świętujemy w ten sposób urodziny Radia UWM FM - mówi redaktor naczelny Piotr Szauer.

- Noc radiowców rozpoczyna świętowanie 20. urodzin. Ale w kolejnych miesiącach 2021 r. chcemy jeszcze zorganizować kilka wydarzeń, którymi zaznaczymy to, co działo się w radiu – dodaje redaktor naczelny.

Tradycyjnie podczas Nocy Radiowców w redakcji w Kortowie pojawili się jej wychowankowie. To spotkanie to historia Radia UWM FM w pigułce. Pokazuje, czym Radio jest dzisiaj dla osób, które je tworzą i czym było dla tych, którzy rozpoczynali tu przed laty swoją przygodę z mikrofonem. Dziś wielu z nich jest obecnych w mediach ogólnopolskich - zarówno w radiu jak i w telewizji. Radzą sobie świetnie i są wizytówką Radia UWM FM, ale też Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który wykształcił ich na świetnych dziennikarzy.

VI Noc Radiowców oraz obchody 20-lecia Radia UWM FM otworzył Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Przed 20 laty ktoś podjął odważną decyzję. To jest fantastyczne radio. Starannie wyselekcjonowało swoich wiernych słuchaczy, którym bardzo zależy na tym, żeby utrzymywać ten poziom i profil - mówił na antenie prof. Jerzy Przyborowski.  - Jesteście Państwo wszędzie. Zawsze możemy liczyć na Radio UWM FM i zawsze podajecie rzetelne informacje. A na tym nam zależy. Ale to radio to nie tylko muzyka i przekazywanie informacji, nie tylko bardzo ciekawe audycje, ale także rozwój studentów. Do rozgłośni zgłaszają się nie tylko studenci i studentki dziennikarstwa, ale także z innych kierunków, którzy taką pasję w sobie mają. I wielu z nich rozwija się dalej w stacjach ogólnopolskich. Także to radio przyczyniło się do wychowania pokolenia dziennikarzy. Dziękuję za to, co robicie na co dzień. Życzę wam, aby pasja i radość z tego, co robicie nigdy nie ustała. Życzę, żeby to radio się rozwijało. I chciałbym się w jakiś sposób do tego przyczynić - zakończył rektor.

Radio UWM FM przez 20 lat wychowało wielu dziennikarzy i prezenterów. Niektórzy pracują dziś w dużych rozgłośniach komercyjnych (Piotr Bułakowski i Kasia Staszko w RMF FM, Radek Nałęcz w MuzoFM, Michał Prokopowicz w RockRadio, Antyradio), rozgłośniach Polskiego Radia (Joanna Łukaszewska, Małgorzata Sadowska, Kamil Wicik, Dominik Chowaniec, Piotr Bonar, Arkadiusz Stępień-Miernikowski, Michał Fedusio) i wielu innych stacjach (Maciej Jankowski w Radiu Nowy Świat, Monika Trętowska w Radiu 357). Odnajdują się także w prasie czy telewizji (Adrian Brzozowski w Polsat Sport, Tomek Tylicki w TVP, Bartek Dajnowski w TVN, Natalia Karapuda, Justyna Bryszewska, Bartek Kucharski i Wojtek Miśkiewicz w TVP3 Olsztyn). Noc Radiowców to moment, gdy wracają do swojej pierwszej redakcji.

Podczas VI Nocy Radiowców na 95,9 fm ponownie mogliście usłyszeć głos Moniki Trętowskiej. W audycji "Radioteka" wspominała lata spędzone w Radiu UWM FM oraz swoją pracę w innych mediach. Obecnie współpracuje z Radiem 357. Wcześniej była związana m.in. z Trójką oraz radiem Chilli Zet. Od kilku lat mieszka w … Chile. Katarzyna Staszko jest od kilku lat głosem RMF FM. Na VI Noc Radiowców przygotowała audycję "Na Południe". Radek Nałęcz pracuje w MuzoFM. Zaczynał w Radiu Kortowo, a później znalazł się w pierwszym zespole Radia UWM FM. A pamiętacie czasy, gdy porannym głosem Radia UWM FM był Bartosz "Hipis" Krusznicki - dziś wokalista Łydki Grubasa?

ruwm fm