Niech grają 100 lat! Jubileuszowy koncert Akademickiej Orkiestry Dętej

jubileuszowy koncert AOD
Gratulacje, życzenia dalszych sukcesów, kosz kwiatów na scenie i owacje publiczności. Akademicka Orkiestra Dęta uczciła jubileusz 10-lecia istnienia uroczystym koncertem.

Jedna z najprężniej działających agend Akademickiego Centrum Kultury UWM obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. Muzycy AOD towarzyszą prawie wszystkim ważnym akademickim uroczystościom i zdobyli sobie oddaną publiczność. AOD w repertuarze ma nie tylko tradycyjne marsze orkiestrowe, ale także utwory rozrywkowe, filmowe czy jazzowe. Coraz śmielej prezentuje również własne aranżacje znanych przebojów. Gra muzykę pop, latynoamerykańską i filmową.

Jubileuszowy koncert AOD 30 marca potwierdził jej popularność. Aula główna Centrum Konferencyjnego wypełniła się po brzegi. Władze uczelni reprezentowali prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów oraz prof. Mirosław Gornowicz, prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju.

- Ktoś mógłby powiedzieć, że 10 lat to mało. Ważne jest, że przez te 10 lat my, odbiorcy, słysząc orkiestrę odczuwaliśmy pozytywne emocje, dobro to zabieraliśmy ze sobą i mogliśmy się nim dalej dzielić – mówił prorektor prof. J. Przyborowski, przekazując na ręce dyrygenta Rafała Krauze dla wszystkich muzyków orkiestry gratulacje i życzenia dalszych jubileuszy i sukcesów. Prof. J. Przyborowski przekazał także specjalny list gratulacyjny podpisany przez rektora UWM prof. Ryszarda Góreckiego. To z jego inspiracji, 10 lat temu powstała Akademicka Orkiestra Dęta.

Muzycy zaprezentowali repertuar różny gatunkowo. Publiczność usłyszała muzykę pop, latynoamerykańską, filmową, marszową oraz… disco z lat 70. Zespół przywitał widzów utworem Celebration i wprowadził w nastrój świętowania. W programie ponad godzinnego koncertu nie zabrakło urodzinowych niespodzianek. Zaśpiewali studenci związani z Zespołem Pieśni i Tańca "Kortowo": Ilona Kossakowska i Daniel Ruminkiewicz, soliści zespołu. Publiczność wysłuchała w ich wykonaniu m.in. znany duet z filmu Piękna i Bestia. Wystąpił Zespół Taneczny "Endorfina" działający przy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM, prezentując specjalnie przygotowane układy taneczne. Na scenie pojawił się też beatboxer Jakub Grajkowski, absolwent weterynarii, który zachęcał publiczność do wspólnego śpiewania.

Na zakończenie muzycy otrzymali kwiaty i życzenia dalszej owocnej pracy artystycznej oraz jako prezent urodzinowy – czek na 10 tys. zł z rąk prorektora J. Przyborowskiego. Natomiast Rafał Krauze wręczył pamiątkowe upominki prof. J. Przyborowskiemu oraz Krzysztofowi Podolakowi, dyrektorowi ACK i wicedyrektor Ewie Kokoszko.

Najbliższy koncert AOD już w maju. Orkiestra zagra na olsztyńskiej starówce z orkiestrą Politechniki Warszawskiej w ramach festiwalu artystycznego „Wielosztuk”.

Akademicka Orkiestra Dęta to nie tylko instrumenty dęte. Zespół rozszerzył instrumentarium o gitary elektryczną i basową, zestaw perkusyjny i fortepian i powoli odchodzi od formuły orkiestry dętej.

- Możemy grać absolutnie każdą muzykę. Docelowo chciałbym, aby była to mała orkiestra rozrywkowa – mówi dyrygent Rafał Krauze.

Co roku AOD pozyskuje nowych członków ale, jak zapewnia Rafał Krauze, problemów z naborem nie ma.

W jubileuszowym roku istnienia muzycy planują zagrać około 20 koncertów. W październiku muzycy wybierają się na międzynarodowy festiwal do Hiszpanii. Będzie to pierwszy taki wyjazd w 10-letniej historii orkiestry.

mah, Radio UWM FM