Nauka nie musi być nudna

Pokazy, warsztaty, wystawy, spektakle - to tylko niektóre z wielu atrakcji 12. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. O bogatym programie opowiada profesor Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

- Dni Nauki i Sztuki na stałe wpisały się w kalendarz wrześniowych wydarzeń Olsztyna. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

- Przygotowaliśmy ponad 390 różnych imprez. Wśród nich znajdą się pokazy, prezentacje, wykłady na wesoło, wycieczki, konkursy, przedstawienia teatralne, a także koncert. Przez trzy dni będziemy popularyzować naukę w przystępnej i niecodziennej formie. Na pewno każdy - niezależnie od wieku - znajdzie dla siebie coś, co go zainteresuje. Co roku dużą popularnością wśród najmłodszych cieszą się pokazy chemiczne i fizyczne. Nie zabraknie ich i tym razem. Połączeniem zabawy i nauk ścisłych będą warsztaty dotyczące budowania i ożywiania robotów. Trochę starsi uczestnicy Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki będą mogli wejść w rolę dziennikarza i wziąć udział m.in. w warsztatach telewizyjnych i radiowych. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych podczas konsultacji dowiedzą się jak dobrze napisać pracę badawczą, a wszyscy miłośnicy serów, którzy przez chwilę chcieliby poczuć się jak prawdziwy serowar, będą mieli okazję wyprodukować w nowoczesnej hali technologicznej ser edamski. Nie zabraknie także atrakcji dla działkowców, którzy nauczą się zasad cięcia i pielęgnacji drzew i krzewów owocowych oraz ich szczepienia. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki to także wiele atrakcji artystycznych. Zapraszamy na warsztaty plastyczne i teatralne. Będzie można również wziąć udział w zajęciach ze street artu (sztuki w przestrzeni publicznej), które pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie czy malowanie na ścianach może być sztuką.

Oficjalne otwarcie 12. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki odbędzie się 24 września o godzinie 10:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej. Inauguracji towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji. Zwiedzający dowiedzą się jak zmienić kuchnię w laboratorium chemiczne i sprawdzić czy myślenie logiczne można ćwiczyć. Uwagę przykuje na pewno największa w Polsce wystawa robotów oraz przedstawienie w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Lalek. Będzie można również ćwiczyć umysł w salonie planszowych gier logicznych i układanek, a także wziąć udział w wielu ciekawych konkursach z nagrodami.

- Oprócz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podczas Dni Nauki i Sztuki prezentują się różne instytucje kulturalne i oświatowe z Olsztyna. Kto w tym roku zaangażował się w Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki?

- Z pewnością zaciekawią spotkania z astronomią organizowane przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Niezapomnianą atrakcją będzie możliwość zaobserwowania przez specjalne teleskopy plam i wybuchów na powierzchni Słońca, a także obejrzenie wystawy materii kosmicznej – jednej z największych w Polsce, gdzie zgromadzono meteoryty każdego rodzaju, w tym księżycowe i marsjańskie. Z kolei Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy organizuje Akademię Zdrowia. Najbardziej skorzystają na niej rodzice dzieci, które boją się chodzić do lekarza. Akademia Zdrowia skierowana jest do najmłodszych właśnie po to, by widok lekarza nie wywoływał u nich negatywnych emocji. Ponadto od kilku lat w organizację Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki angażują się także: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, Multicentrum, Skansen w Olsztynku oraz Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego.

- Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

- W tegorocznym programie znajdzie się najnowsza wystawa Centrum Nauki Kopernik, podczas której przekonamy się, że nasz umysł można sprytnie oszukać. Zwiedzający zobaczą, w jaki sposób działają zmysły i mózg. Z pewnością wywoła to uśmiech na twarzach uczestników, a czasem i zdumienie. Przypuszczam, że dużą popularnością będzie cieszyła się największa w Polsce wystawa robotów. To oprócz gigantycznych robotów bezobsługowe urządzenia edukacyjne,  których zadaniem jest pobudzanie dzieci do samodzielnego odkrywania świata, kreatywności i stawiania pytań. Chętni będą mogli również pojechać na wycieczkę i zwiedzić były klasztor staroobrzędowy w Wojnowie. Zwieńczeniem 12. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki będzie występ Zespołu Raz, Dwa, Trzy wykonującego m.in. przeboje Agnieszki Osieckiej.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym programem Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki na stronie internetowej - www.dninauki.uwm.edu.pl .  Zapisy na wydarzenia o ograniczonej liczbie miejsc rozpoczną się 16 września o godzinie 12:00. Wystarczy zalogować się na stronie i zarezerwować miejsce.

Sylwia Zadworna