Nauka może pracować z biznesem

— To ważne wydarzenie, jedno z pierwszych w tym wymiarze na Warmii i Mazurach — ocenił rektor UWM, prof. Ryszard Górecki podpisanie listu intencyjnego między Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim a firmą Wipasz.

W czwartek, 11 września, rektor Górecki i Józef Wiśniewski podpisali w Kortowie list intencyjny o współpracy i rozwoju infrastruktury naukowej na rzecz polskiego rynku rolnego. Efektem tych działań ma być powstanie Instytutu Badań i Innowacji w Krośnie koło Pasłęka. 

— Taka współpraca uczelni i firmy z branży rolnej wpisuje się merytorycznie w strategię województwa w obszarze produkcji wysokiej jakości surowców zwierzęcych oraz pasz — podkreślał rektor. — Dzięki temu porozumieniu prawdopodobnie znaleźliśmy partnera, który będzie razem z nami składał wniosek o wsparcie finansowe w obszarze innowacji w nowych programach unijnych na lata 2014-2020. 

 — W najbliższym czasie powołamy zespół doradczy, który przygotuje program merytoryczno-organizacyjny. Musimy określić konkretny program badawczy, w który będą zaangażowani nasi naukowcy  oraz który wyznaczy kierunki współpracy — dodał rektor. — Uniwersytet jest na to przygotowany.

W kwestii wyboru wydziałów, których naukowcy będą pracowali na rzecz Instytutu Nauki i Innowacji, firma Wipasz zdaje się na decyzje władz uczelni. — Podpisanie listu intencyjnego jest dla nas potwierdzeniem, że budowa instytutu w naszym zakładzie w Krośnie to dobry kierunek rozwoju — mówi Szymon Kuprian, dyrektor finansowy Grupy Wipasz SA. — To dla nas motywacja i zobowiązanie do dalszego działania.  Mamy duże doświadczenie i kompetencje na rynku żywienia zwierząt, jesteśmy największym polskim producentem pasz, w tym roku obchodziliśmy 20-lecie istnienia firmy. Wierzę, że posiadamy wiedzę i doświadczenie, które pozwolą na skuteczną współpracę między naszą firmą a uczelnią.  

Obie strony zadeklarowały w liście prowadzenie badań nad jakością, bezpieczeństwem hodowli i żywienia zwierząt, prowadzeniu zajęć terenowych dla studentów oraz praktyczne wykorzystanie rozwiązań, które powstaną w ramach działalności Instytutu Badań i Innowacji. 

opr. red

w kategorii