Nauka

 • Marek Szturo
  03/03/2021

  Pracownicze Plany Kapitałowe: co to takiego?

  Od 1 lipca 2019 r. pierwsze grupy pracowników gromadzą oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Obecnie do PPK przystąpił Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Do PPK są zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. Zapis jest automatyczny, ale z możliwością rezygnacji.
 • prof. Grzybowski, Wojnowska-Baryła, Czachorowski
  25/02/2021

  Minister docenił naukowców z UWM

  Prof. Andrzej Grzybowski, prof. Irena Wojnowska-Baryła i dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM otrzymali nagrody Ministra Edukacji i Nauki z okazji Dnia Nauki Polskiej, który przypada 19 lutego.
 • prof. Jacek Katzer i próbki ksieżycowego gruntu
  23/02/2021

  Naukowiec z UWM w projekcie Centrum Badań Kosmicznych

  Prof. Jacek Katzer z Wydziału Geoinżynierii UWM uczestniczy w projekcie pozyskania regolitu z powierzchni Księżyca. Według naukowców regolit mógłby stanowić potencjalne źródło paliwa rakietowego.
 • 05/02/2021

  Architektura cyfrowej przyszłości: Technologiczne pułapki

  Kontynuujemy cykl artykułów dotyczących cyfrowej transformacji społeczeństwa oraz związanych z nią zjawisk – zarówno korzystnych, jak i zagrożeń.
 • prof. Grzybowski
  18/01/2021

  Sztuczna inteligencja -narzędzie, które może być przydatne

  Rozmowa z prof. Andrzejem Grzybowskim, specjalistą z zakresu okulistyki, kierownikiem Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim UWM, jedynym polskim okulistą, który znalazł się na liście 2% najbardziej rozpoznawanych naukowców świata przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda.
 • ekipa pgotowia językowego
  08/01/2021

  Same skomplikowane przypadki

  Nowy rok, Internet, magnificencja – małą czy dużą literą? Jak nazywa się mieszkanka Wersalu? Jak poprawnie zapisać tytuł profesora? Zajęcia pogłębiające wiedzę to „warsztat” czy „warsztaty”? „Pani licencjat” czy „licencjatka”? Na takie i ponad 300 innych pytań odpowiedziała już ekipa uniwersyteckiego Pogotowia Językowego.
 • 29/12/2020

  Co odróżnia nas od myślących maszyn?

  Kontynuujemy nowy cykl artykułów dotyczących cyfrowej transformacji społeczeństwa oraz związanych z nią zjawisk – zarówno korzystnych, jak i zagrożeń.
 • 15/12/2020

  Profesorowie z UWM wśród najlepszych naukowców na świecie

  Ośmiu naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego należy w swoich dyscyplinach do prestiżowych 2% najlepszych naukowców świata.
 • choinka z dyskietek
  14/12/2020

  Choinka z dyskietek stanęła w bibliotece

  Pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała planów pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej. Tradycyjnie jak co roku postanowili rozpocząć okres świąteczny przygotowaniem własnej, unikatowej interpretacji bożonarodzeniowego drzewka. Tym razem wykorzystali dyskietki.
 • naukowcy siedzą na pomoście
  11/12/2020

  Z UWM na ratunek Świętemu

  Nikt się nie modli do jeziora Świętego, nikt nawet za takie go nie uważa, co niestety mocno odbiło się na jego stanie. Na szczęście Święte ma przyjaciół, którzy zabrali się za jego ratowanie. Na pomoc wezwali specjalistów od jezior z UWM.

Strony