Młodzieżowe drużyny pożarnicze rywalizowały w Kortowie

Trzydzieści osiem zespołów z wszystkich województw w Polsce, około 500 zawodników młodzieżowych drużyn pożarniczych spotkało się na stadionie uniwersyteckim w Kortowie.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski użyczył gościny młodym pasjonatom pożarnictwa. Od 6 do 7 września na stadionie w Kortowie rozgrywały się XIV Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zawodnicy, rywalizujący w kategoriach chłopców i dziewcząt, musieli pokonać specjalny tor przeszkód, zaprezentować się w mustrze oraz konkurencjach bojowych.

- Witam wszystkich serdecznie i chcę podziękować organizatorom za wybór miejsca. Nasz stadion ma tradycje sportowe, trenują tu olimpijczycy. Zapamiętajcie pobyt na Warmii i na naszym Uniwersytecie – mówił prof. Jaroszewski, prorektor ds. nauki, witając gości.

Dowódcą uroczystości była Teresa Tiszbierek, wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP Rzeczpospolitej Polskiej. – Życzę wam podczas zawodów ogromnej satysfakcji sportowej. Abyście pobili dziś swoje życiowe rekordy – zwróciła się do młodych zawodników, otwierając imprezę.

Władze uczelni oprócz prof. Jerzy Jaroszewskego reprezentował kanclerz dr inż. Aleksander Socha, który wręczył puchar ufundowany przez rektora UWM prof. Ryszarda Góreckiego za zajęcie III miejsca w kategorii chłopców w klasyfikacji generalnej. Puchar rektora UWM zdobyli zawodnicy OSP Częstochowa Błeszno. Pierwsze miejsce w kategorii chłopców w klasyfikacji generalnej przypadło drużynie Osp Głuchów (Wielkopolska), drugie – OSP Głuchów ale z woj. łódzkiego. W kategorii dziewcząt na najwyższym podium uplasowały się zawodniczki z MDP Żdżary, drugie miejsce zajęła drużyna OSP Smykowo, trzecie – drużyna OSP Wola Morawicka. Sportowym zmaganiom towarzyszyły występy orkiestry dętej z Płośnicy, która uroczyście wprowadziła wszystkie drużyny na płytę stadionu.

Młodzi pasjonaci pożarnictwa zwiedzili Olsztyn oraz wzięli udział w uroczystym apelu pod pomnikiem Strażaków Poległych w Akcji.

mah