Młodzi geodeci tworzą mapę koronawirusa

Przymusowa przerwa w nauce nie oznacza bezczynności. Studenci z Koła Naukowego GeoSiN działającego na Wydziale Geoinżynierii UWM uruchomili bazę danych dotyczących przypadków zachorowań na COVID-19 w Polsce.

Rejestr jest dostępny na portalu GitHub i zawiera dane dotyczące stwierdzonych infekcji, zgonów i wyzdrowień z COVID-19, a także lokalizacje oddziałów zakaźnych. Bazuje na komunikatach Ministerstwa Zdrowia oraz poszczególnych urzędów wojewódzkich. Baza jest aktualizowana przez członków Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji GeoSiN raz dziennie, na koniec dnia, a w miarę możliwości również w środku dnia.

- Pomysł wyszedł od dr. inż. Dariusza Tanajewskiego, który kiedyś też był członkiem naszego koła, do tej pory utrzymuje z kołem kontakt i pomaga nam. To on w połowie ubiegłego tygodnia, kiedy rozeszła się wieść, że zajęcia będą zawieszone i pojedziemy do domów, zaproponował, abyśmy się tym zajęli – mówi Aleksandra Gleba, przewodnicząca koła, studentka 3. roku geodezji i kartografii.

Dane zbiera 5 osób. Oprócz dr. Tanajewskiego i Aleksandry Gleby jeszcze – Patrycja Borsuk i Tomasz Kozakiewicz – też studenci geodezji i kartografii oraz Marta Augustynowicz, absolwentka tego kierunku, już pracująca.

- Pracy jest sporo, bo danych jest dużo, najwięcej wieczorem, gdy spływają do różnych instytucji, a te je publikują. Dlaczego to robimy? Żeby pożytecznie wykorzystać czas, myślimy też o celach naukowych. Przedstawimy wyniki naszej pracy na konferencjach naukowych, a poza tym, żeby ludzie mogli się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja. Jeszcze nie wiemy, jak długo będziemy te dane zbierać. W najbliższym czasie jednak zamieścimy mapę Polski z tymi danymi, dla lepszego zobrazowania – zapowiada Aleksandra.

Chociaż rejestr powstał na potrzeby własne koła to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z niego również inne organizacje i osoby prywatne.

Na zdj.: członkinie koła GeoSiN, od l. Patrycja Borsuk, Aleksanda Gleba i Dominika Brodzik

lek