Medal Prymasowski dla rektora UWM

Prof. Ryszard Górecki - rektor UWM został uhonorowany Medalem Prymasowskim „Za zasługi dla kościoła i narodu”.

Podczas mszy św. poprzedzającej uroczystość nadania doktoratu honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ks. abp Edmundowi Piszczowi, emerytowanemu metropolicie warmińskiemu, która odbyła się (6.05.) w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu prof. Ryszard Górecki, rektor UWM otrzymał Medal Prymasowski „Za zasługi dla Kościoła i Narodu”.

Medal ten przyznał rektorowi i osobiście wręczył abp. Józef Kowalczyk, prymas Polski w uznaniu jego zasług za długoletnią owocną współpracę z Kościołem Katolickim w tworzeniu Uniwersytetu, a w szczególności za budowanie Wydziału Teologicznego UWM. To pierwszy taki medal przyznany mieszkańcowi archidiecezji warmińskiej. Inicjatorem jego nadania był abp. Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.

Współpraca z Kościołem Katolickim prof. Góreckiego wykracza jednak poza mury Uniwersytetu. Jako senator RP prof. Ryszard Górecki aktywnie zabiega o nadanie statusów pomnika historii sanktuariom warmińskim w Stoczku Klasztornym, Krośnie, Świętej Lipce i Gietrzwałdzie.

lek