Maturalni z UWM pomogą wybrać kierunek studiów

Maturalni - nowy serwis dla kandydatów na UWM
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski chce ułatwić maturzystom wybór optymalnego dla nich kierunku studiów, z określeniem prawdopodobieństwa ich ukończenia. Na stronie internetowej Uniwersytetu ruszył system rekomendacji Maturalni.

Maturalni to autorski projekt pracowników Biura Informatycznej Obsługi Studiów UWM, przygotowany z myślą o zdających egzamin dojrzałości w 2020 r. System ma dwie ważne funkcje –pierwsza umożliwia maturzyście wygenerowanie gotowej deklaracji maturalnej, z zaznaczonymi do zdawania przedmiotami obowiązkowymi i dodatkowymi. System również sprawdza zgodność wprowadzonych danych z obowiązującymi przepisami. W efekcie maturzysta otrzymuje gotowy dokument, który składa w swej szkole.

Ale to nie wszystko. Maturalni również pomogą niezdecydowanym i niepewnym swych możliwości. Po wybraniu przedmiotów do zdawania na egzaminie dojrzałości oraz podaniu przez kandydata prawdopodobnych ocen, system analizuje te dane i porównuje z danymi studentów i absolwentów UWM. W wyniku symulacji Maturalni zaproponują 8 najodpowiedniejszych do studiowania kierunków oraz określą prawdopodobieństwo ich ukończenia.

Przyszły student może także zweryfikować swoje dane już po zdaniu egzaminów, podając faktycznie uzyskane oceny. Aby podać wyniki, program Maturalni analizuje i korzysta z ponad 40 tys. wpisów w bazie danych.

- Pomysł na taki system rekomendacji narodził się w 2017 r., kiedy UWM jako jedna z 10 polskich uczelni przystąpił do programu analizującego dane dotyczące edukacji w Polsce. Wtedy przeanalizowaliśmy dane naszych studentów i absolwentów i odkryliśmy, że wielu studentów rezygnuje ze studiów po pierwszym roku pomimo zdania sesji. Szukaliśmy powodu takich decyzji i jak temu zaradzić. Postanowiliśmy utworzyć system pomagający młodym ludziom w wyborze, co mogą studiować a przede wszystkim, jakie mają szanse na pomyślne ukończenie wybranego kierunku. – mówi Monika Górecka, kierowniczka Biura Informatycznej Obsługi Studiów UWM.

Twórcy systemu zadbali o przejrzysty i prosty w obsłudze interfejs oraz nowoczesną szatę graficzną. Kierunki studiów zostały przypisane do 8 dziedzin nauki. Każdą dziedzinę reprezentuje jeden superbohater lub superbohaterka (w zależności od płci kandydata).

- Nasz system pokazuje, którym superbohaterem na naszym Uniwersytecie kandydat może zostać. I tak SocialNinja reprezentuje nauki społeczne; Incredible HuMan lub Incredible HuWoman - dziedzinę nauk humanistycznych; AgriHero - nauki rolnicze; Mrs Artisto lub Mr Artisto – sztuki; HealthyWoman lub HealthyMan - dziedzinę nauk medycznych i nauk o zdrowiu; InfinityGirl lub InfinityBoy - nauki ścisłe i przyrodnicze; The Amazing Engineer - nauki inżynieryjno-techniczne a St.WonderStudent - nauki teologiczne – opowiada M. Górecka.

System ma swą premierę we wrześniu i nie jest to data przypadkowa.

- To czas, kiedy przyszli maturzyści muszą złożyć deklaracje wstępne wybranych do egzaminu przedmiotów. Mogą zrobić to za pomocą naszego systemu. Złożenie deklaracji polega w zasadzie na wyklikaniu wybranych z listy przedmiotów oraz podaniu danych osobowych – dodaje Monika Górecka.

Prace nad systemem trwały od października ubiegłego roku. Uczestniczyli w nich pracownicy BIOS, statystycy oraz pracownicy firmy Panda Marketing, którzy odpowiadali za stronę graficzną. Specjalny algorytm, który umożliwia pracę Maturalnych to dzieło dr. hab. Piotra Artiemjewa, prof. UWM  z Katedry Metod Matematycznych Informatyki oraz dr Marty Kwiecień z Katedry Matematyki Stosowanej, pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UWM.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oferuje kandydatom 72 kierunki studiów z wszystkich dziedzin nauki. W lutym 2018 r. uczelnia zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie Genius Universitatis 2018 w kategorii serwisy rekrutacyjne. Konkurs ogłosiła Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Maturalni pomogą w odpowiedzi na pytanie co studiować i Jaki kierunek wybrać - Maturalni.uwm.edu.pl

mah

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

mah