Krzyż Wolności i Solidarności dla prof. Maksymowicza

Prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności przyznawanym za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski.

Uroczystość odbyła się 3 marca w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki. Krzyże Wolności i Solidarności 26 byłym działaczom opozycji demokratycznej związanym między innymi ze środowiskiem Konfederacji Polski Niepodległej wręczył w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Król, doradca prezydenta RP. Wśród odznaczonych za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej znalazł się prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych.

Doradca prezydenta i jeden z byłych liderów KPN podkreślił, że jest wzruszony, że może swoich przyjaciół z działalności opozycyjnej odznaczać w imieniu prezydenta Krzyżem Wolności i Solidarności, „jednym z najpiękniejszych polskich odznaczeń". „Zawierającym w sobie te dwa, tak ważne słowa - wolność i solidarność, a wzorem graficznym nawiązującym do przedwojennego Krzyża Niepodległości" - mówił dodając, że odznaczeni zostali uhonorowani za to, że „dołożyli cegiełkę, czasem nawet większą w to, iż Polska odzyskała niepodległość".

W uroczystości wziął udział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Łukasz Kamiński.

opr. syla