Krzysztof Zanussi na UWM

Artysta i profesor. Uważany za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Laureat międzynarodowych festiwali filmowych - Krzysztof Zanussi odwiedził Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (20.11.).

Krzysztof Zanussi wygłosił w Centrum Nauk Humanistycznych wykład otwarty zatytułowany „Nowy wspaniały świat. Rewizyta”. Reżyser podzielił się ze studentami swymi luźnymi przemyśleniami na temat dokąd zmierza współczesny świat.

 

- Ileż było wielkich cywilizacji, które świat wydał. Cywilizacji, które są niezmienne od lat – egipska, chińska, indyjska. A spójrzmy na Europę. U nas niezwykłe przyspieszenie. Budujemy cywilizację, która się rozwija – mówił profesor. – Większość już nie głoduje, nie żyje w nędzy. Owszem – bieda jest, ale nieporównywalna do tej, która była. Żyjemy lepiej, dzięki rozwojowi cywilizacji, nowych technologii. Otyłość jest problemem większym niż głód – kontynuował reżyser.

W jakim miejscu znalazła się nasza cywilizacja? Jest lepiej, ale…

- Widzę wiele pułapek. Ludzkość, która będzie żyła za dobrze może nie przeżyć. Kiedyś geny przekazywali najlepsi. Teraz rozmnaża się każdy bez względu na to jakie geny ma – dodał Zanussi.

Wszystko mamy podane na tacy. Nie musimy się starać, walczyć, rywalizować. Zmiany zaszły także poprzez rewolucję seksualną i wprowadzenie antykoncepcji. Akt seksualny stracił swój dramatyzm.

- Wiele dzieł powstało pod wpływem miłości, starań o kobietę. Gdyby nie było dawnej obyczajowości, wiele wierszy by nie powstało. Dzięki cywilizacji rozwaliliśmy ten system. Zachwiana jest też kultura wysoka. Gust się ma, albo nie ma. Muzyka jest lepsza i gorsza, literatura jest lepsza i gorsza, malarstwo jest lepsze i gorsze – kontynuował reżyser. – Chcemy coś w życiu osiągnąć, zrobić karierę, ale jeśli będziemy się na wszystko zgadzać i sprzedamy duszę, to ta kariera nie będzie ważna  - zakończył Zanussi.

Po wykładzie Krzysztof Zanussi odpowiedział na pytania studentów i kadry UWM. Zebrani chcieli wiedzieć m.in. co reżyser myśli o Polsce i Polakach, czy żałuje, któregoś ze swoich projektów, a także czy można osiągnąć wolność w obecnej cywilizacji.

syla

Krzysztof Zanussi - reżyser i scenarzysta, laureat międzynarodowych festiwali filmowych, m. in. w Cannes, Wenecji, Moskwie, Locarno, Tokio, San Remo. Dyrektor Studia Filmowego TOR, członek Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, były prezydent Europejskiej Federacji Realizatorów Audiowizualnych EUROVISIONI, członek Komitetu Kinematografii, wieloletni profesor Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, wykładowca wielu uczelni filmowych, m. in. PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, WGiK w Moskwie, doktor honoris causa wielu polskich i zagranicznych uczelni. Reżyser m.in „Struktury kryształu”, „Iluminacji”, „Za ścianą”, „Spirali”, „Barw ochronnych”, „Constans”, „Roku spokojnego słońca”, „Dotknięcia ręki”, „Cwału”, „Życia jako śmiertelnej choroby przenoszonej drogą płciową…”.

w kategorii