„Kortowo” z wizytą w Chinach

W Jubileuszowym 45. roku swojej działalności Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” wybrał się w podróż do Chin, gdzie w dniach 3-9 lipca uczestniczył w międzynarodowym festiwalu folklorystycznym w Lanzhou.

Lanzhou liczy ponad 4 miliony mieszkańców i jest stolicą prowincji Gansu. Zespół dał w nim 8 koncertów w ciągu 5 dni na różnych scenach, w tym jeden na deskach teatru. Były to zazwyczaj sceny położone w pięknych tętniących życiem parkach znajdujących się nad brzegiem Żółtej Rzeki. Oprócz warmińskich tańców i pieśni, zespół dla chińskiej publiczności przygotował tańce lubelskie oraz żywieckie.

Odnalezienie się w tak wielokulturowym środowisku oraz nawiązanie kontaktu z publicznością i przekonanie jej do polskiego folkloru nie było łatwe, ale Kortowiakom to się udało. Świadczą o tym liczne podziękowania i owacje na stojąco.

Festiwal w Lanzhou, chociaż odbywał się dopiero po raz 3, cieszy się już dużym zainteresowaniem i na stałe wpisał się w kalendarz chińskich festiwali folklorystycznych. Uczestniczyło w nim 10 zespołów, w tym z Uzbekistanu, Czech, Rosji, Macedonii, Egiptu, Sri Lanki i Indonezji.

Wyjazd do tak odległego państwa, jak Chiny to także wspaniała okazja do poszerzania horyzontów, poznawania historii i kultury innych narodowości. Taką możliwość Kortowiacy mieli w Pekinie. Dzięki współpracy z Wydziałem Kultury Ambasady Polskiej w Pekinie zwiedzali Chiński Mur, który wśród wszystkich członków zespołu wzbudził zachwyt i zdumienie. Ponadto dzięki pomocy Joanny Markiewicz - krajanki z Olsztyna udało im się dotrzeć do najważniejszych miejsc Pekinu. Zwiedzili plac Tian An Men uchodzący za największy plac na świecie, świątynię Lamajską - jedną z najstarszych i najważniejszych świątyń buddyjskich oraz Zakazane Miasto. Odwiedzili także stare chińskie dzielnice mieszkalne i usługowe zwane hutongami, w którym często jedna izba pełni funkcję lokalu usługowego, sklepu i mieszkania.

To nie jedyne atrakcje, które czekały na nich w Chinach. Podczas oficjalnej ceremonii otwarcia festiwalu podziwiali „Opowieści Jedwabnego Szlaku” - tradycyjną chińską odę opowiedzianą przez artystów tańcem, historię chińskiego bębniarstwa od czasów antycznych aż po czasy współczesne. Mieli również wycieczkę do muzeum, w którym oprócz historii chińskiego teatru, opery i filmu poznali podstawy chińskiej architektury, budownictwa oraz dawne życie mieszkańców.

Wyjazd do Chin to nie jedyne tournee zespołu. Tego lata Kortowiacy występowali ponadto na 52. Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” już od wielu lat z powodzeniem spełnia rolę promocyjną i popularyzatorską. Nie byłoby to możliwe gdyby nie mecenat UWM i wsparcie rektora, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, firmy Dashwood Polska Broker oraz Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Rodian Pawłowski

w kategorii