Kormoran pofrunął na Śląsk

Rajza w nieznane - Pawła Pieczki, studenta budownictwa na Politechnice Śląskiej to najciekawsza podróż zdaniem jury 9. Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Podróży Kormorany 2019.

Do 9. Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Podróży Kormorany 2019, który odbył się w dniach13-14 kwietnia organizatorzy – Akademicki Klub Turystyczny UWM zakwalifikowali 9 studenckich wypraw. Nagrodę - statuetkę „Kormorana” przyznali Pawłowi Pieczce (3. z lewej), studentowi budownictwa na Politechnice Śląskiej.

- To była najdłuższa z prezentowanych wypraw, bardzo ciekawa i bardzo wymagająca – uzasadnia wybór Żaneta Kostyk z AKT, jedna z organizatorek festiwalu.

Paweł w kwietniu ubiegłego roku wyruszył z Głogowa w 5-miesięczną podróż rowerem na Syberię. Dojechał tym środkiem lokomocji aż do Irkucka. Ponieważ nie zaspokoiło to jeszcze jego żądzy podróży, następnie autostopem wybrał się do Władywostoku. Potem podróżował jeszcze koleją transsyberyjską i kilka razy korzystał z samolotu. Jego "Rajza w nieznane" była bogata w wyzwania i spotkania z ciekawymi ludźmi. Regulaminowe 30 minut prezentacji minęło jak mgnienie oka.

Jury postanowiło także przyznać jedno wyróżnienie. Otrzymała je Bogumiła Socha - studentka architektury na Politechnice Poznańskiej. Bogumiła na rowerze przejechała 3 kraje - Chorwację, Słowenię i Włochy. To była jej pierwsza taka podróż, ale w sumie prezentowała się na Kormoranach już 3. raz. Nagrodę przyznała także festiwalowa publiczność. Powędrowała do Macieja Lamperskiego z UWM i Patrycji Trochimiuk z Uniwersytetu Szczecińskiego. Pojechali oni do USA z programu „Work and travel” i zarobione tam pieniądze - w Parku Yosemite przeznaczyli na podróże po USA. Zobaczyli m.in. San Francisco, Wielki Kanion, Las Vegas i jechali drogą nr 66, czyli Główną Ulicą Ameryki.

Pozostali uczestnicy festiwalu opowiadali, jak jechali autostopem z Polski do Chin, o wędrówce szkockim szlakiem Skye Trail, podróży motocyklem w Ałtaj mongolski, o wejściu na jeden z piękniejszych szczytów Gruzji - Kazbek, o pobycie na Jamajce i o podróży po Kambodży, Tajlandii i Wietnamie m.in. motocyklem. Wszystkie opowieści były ciekawe, wzbogacały je liczne zdjęcia i filmy.

Widzowie festiwalu zadawali wiele pytań zaraz po prezentacjach, albo później w festiwalowych kuluarach. Najczęściej pytali jak zorganizować długą wyprawę, ile ona kosztuje i skąd brać na nią pieniądze. Cechą wspólną wszystkich prezentowanych wypraw było to, że nie pociągnęły za sobą dużych kosztów. Studenci zbierali pieniądze najczęściej pracując. Na swoje rajzy zaś wykorzystywali wakacje. Nocowali w namiotach, korzystali z couchsurfingu lub gościnności poznanych ludzi.

Organizatorem festiwalu Kormorany jest Akademicki Klub Turystyczny. Dyrektorem Generalnym tegorocznej edycji była Hanna Holubek, studentka weterynarii. Tegoroczną edycję sponsorowali: firmy Skysail, Kwark, Pamiątki Warmińskie,Active, browar Kormoran, PTTK Mazury, Olsztyńska Szkoła Windsurfingu, Ergo Hestia, bar Familijny, Powiat Olsztyński, fryzjer Cyrulik Cieszyński, Szkoła Językowa Talking point, sklepy  This 1i Manaslu outdoor i Dom Kopernik w Olsztynie.

Fot: Żaneta Kostyk i Agnieszka Walawska, lek