Konferencja Naukowo-Szkoleniowa - Po drugiej stronie lustra – nowe spojrzenie na autyzm

Zapraszamy do udziału w multidyscyplinarnej konferencji naukowej pt. „Po drugiej stronie lustra – nowe spojrzenie na autyzm”.

Żywienie jest czynnikiem mającym wpływ na poprawę zachowań i wyciszenie dzieci z autyzmem – tak uważają naukowcy z UWM, którzy opracowali metody analizy czynników opioidowych występujących w produktach mleczarskich. Badaniami olsztyńskich naukowców zainteresowała się firma ALAB Laboratoria. W roku 2017 została podpisana umowa na wykorzystanie badań opracowanych przez Zespół Biochemii Medycznej Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, pod kierownictwem prof. Elżbiety Kostyry.

Konferencja odbędzie się 15 czerwca (sobota) w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM (ul. Michała Oczapowskiego 12B)

Celem konferencji jest przedstawienie i uporządkowanie aktualnego stanu wiedzy na temat autyzmu. Wydarzenie jest przygotowane zarówno dla szerokiego grona medycznego, a także dla osób zainteresowanych tematyką autyzmu.

Zaproszeni prelegenci to uznani eksperci, uwzględniający w swojej praktyce osiągnięcia naukowe dotyczące autyzmu.

Organizatorem konferencji są: Zespół Biochemii Medycznej Katedry Biochemii (Wydział Biologii i Biotechnologii, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), ALAB laboratoria oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Liczba miejsc ograniczona !

Program:

08:30 - 09:00 Rejestracja uczestników
09:00 - 09:10 Rozpoczęcie konferencji i powitanie gości
09:10 - 09:50
Interdyscyplinarny proces diagnostyczno-rehabilitacyjno-edukacyjny w autystycznym spektrum zaburzeń - protokół postępowania (dr Małgorzata Moszyńska)
09:50 - 10:30 Diagnostyka laboratoryjna - możliwości i perspektywy (lek. med. Agata Strukow)
Przerwa (10:30-10:40)
10:40 - 11:20 Biologicznie aktywne składniki żywności (dr hab. Beata Jarmołowska)
11:20 - 12:00 Problemy żywieniowe i kliniczne u dzieci ze spektrum autystycznym (prof. dr hab. n. med. Maciej Kaczmarski)
Panel dyskusyjny i spotkanie z rodzicami (12:00-12:30)
12:30 - 13:10 Jak nakarmić melancholijne mikroby czyli żywienie w zaburzeniach funkcji mózgu (prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska)
13:10 - 13:50 Oś jelitowo-mózgowa (dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska;
Gość na zaproszenie prof. dr hab. Elżbiety Kostyry)
Lunch (13:50-14:20)
14:20 - 15:00 Terapia żywieniowa u dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu (dr Barbara Chwała)
15:00 - 15:40 Czy dysbioza jelitowa ma wpływ na zaburzenia funkcji mózgu? (dr hab. n. med. Dorota Waśko – Czopnik)
15:40 - 16:20 Aspekty schorzeń autystycznych z punktu widzenia psychiatrii (lek. Tomasz Cieśliński)
Panel dyskusyjny i spotkanie z rodzicami (16:20- 16:50)
16:50 - 17:05
Badanie aktywności kory mózgowej w bliskiej podczerwieni u dzieci z autyzmem i zaburzeniami psychologicznymi (Reprezentant Shimadzu - Paweł Kostyra)
17:05 Podsumowanie i zakończenie konferencji.

Więcej informacji na stronie konferencji