Kolędowanie w olsztyńskiej katedrze

jasełka w wykonaniu zespołu Ars Cantandi pod kierunkiem Honoraty Cybuli
Noworoczne koncerty kolęd w wykonaniu chórów pod kierunkiem artystów z Wydziału Sztuki UWM to już olsztyńska tradycja. I w tym roku stało się jej zadość.

Kolejny raz olsztyniacy słuchali kolęd zaśpiewanych przez siedem chórów prowadzonych przez artystów wykładowców z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Koncert odbył się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, w olsztyńskiej bazylice na Starym Mieście. Święto Trzech Króli w polskiej tradycji to okres wspólnego kolędowania i początek karnawału.

Tegoroczny koncert miał szczególnie uroczystą oprawę z racji trwającego jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu oraz 10-lecia Wydziału Sztuki. Honorowym patronatem objął go prof. dr hab. Ryszard Górecki, rektor UWM.

- Już po raz 7. Wydział Sztuki, który obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia zaprosił państwa na wspólne kolędowanie. Cały rok czekamy na ten radosny czas. Śpiewanie kolęd to jedna z naszych najpiękniejszych tradycji, zachęcam, abyście państwo śpiewali z nami – mówił, witając gości, prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

Przed olsztyńską publicznością w bazylice katedralnej św. Jakuba wystąpili: chór Cantores Varmienses przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie (dyrygent  Benedykt Błoński), chór Bel Canto (dyrygent Jan Połowianiuk), chór mieszany  Ars Vocale, zespół Musica in Via (te dwa chóry poprowadziła dyrygent Katarzyna Bojaruniec), Zespół Kameralny Ars Cantandi (dyrygent Honorata Cybula) oraz Zespół  Wokalny ProForma (dyrygent: Marcin Wawruk). Na organach zagrał Piotr Kuciński. Olsztyniacy usłyszeli najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

Zgodnie z tradycją, koncert poprzedziły jasełka, przygotowane przez młodzież z zespołu Ars Cantandi.

- Dziękuję wszystkim wykonawcom za tak piękny koncert, za piękne wykonanie naszych kolęd, a państwu składam życzenia wszystkiego dobrego w Nowym Roku – zwrócił się na koniec do zgromadzonej w katedrze publiczności rektor prof. Ryszard Górecki.

mah

w kategorii