Klinika "Budzik dla dorosłych" przyjmie więcej pacjentów

Przecięcie wstęgi
Klinika "Budzik dla dorosłych", działająca przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie wzbogaciła się o 7 dodatkowych łóżek. Oznacza to, że już od lipca będzie mogła leczyć 15 pacjentów.

O rozbudowie uniwersyteckiego "Budzika dla dorosłych" poinformował podczas konferencji prasowej 17 kwietnia prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. Collegium Medicum UWM. Data konferencji nie była przypadkowa.

- Jutro będziemy obchodzić Dzień Pacjenta w Śpiączce - święto uchwalone w 2012 roku przez Sejm RP. To doskonała okazja, aby pokazać, jak ważne jest takie miejsce. Rodziny chorych błagają o przyjęcie do wyspecjalizowanej placówki, która daje osobom w śpiączce większe szanse na powrót do kontaktu. Z 30 przyjętych do tej pory pacjentów 16 wybudziło się – poinformował prof. Wojciech Maksymowicz.

Dodatkowe łóżka dla pacjentów będą dostępne od lipca. Do tego czasu w budynku musi powstać m.in. nowoczesna winda.

Rozbudowa "Budzika" szacowana jest na 1 mln zł, z czego połowę – 500 tys. zł pokryje Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?".

- "Budzik dla dzieci" funkcjonuje dłużej. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o 55. wybudzeniu. Kiedyś była odbierana szansa tym ludziom, trafiali do domu, gdzie umierali po prostu, nawet na prozaiczne infekcje. Ważne jest więc to, żeby mieć świadomość, że się z tego stanu wychodzi, tylko się trzeba nad tym pochylić w odpowiednim czasie i wykonać kawał ciężkiej pracy – mówi Ewa Błaszczyk.

Rocznie w śpiączkę zapada ok 400-600 osób. Są to dane policyjne i liczba ta jest porównywalna z danymi z innych państw, znajdujących się na podobnym poziomie rozwoju co Polska.

– Ponad 200 osób czeka w kolejce, żeby się nimi zaopiekować. Chcemy pomagać tym chorym i ich rodzinom. To co tutaj jest, moglibyśmy nazwać takim pilotażem państwowym, ale w tej chwili wiemy, że potrzeby są znacznie większe – dodaje prorektor.

Ze względu na tak ogromne zapotrzebowanie w Warszawie przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w ciągu 3 lat powstanie druga klinika dla dorosłych w śpiączce. Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało na ten cel 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości.

- Ośrodek w Warszawie jest bardzo potrzebny. Myślę, że powstanie dodatkowych dwóch ośrodków w kraju mogłoby zaspokoić te potrzeby. Chciałbym jeszcze podkreślić, że owszem, budynki są ważne, ale kadra ludzi wyspecjalizowanych to jest kluczowa sprawa. Są to wybitni specjaliści. Bardzo dziękuję pielęgniarkom, fizjoterapeutom, rehabilitantom, terapeutom, neurologopedom i psychologom, którzy są niezwykle oddani tym ludziom. Dziękuję również lekarzom, którzy koordynują to wszystko - podkreśla prof. Maksymowicz.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny cały czas się rozwija. W konferencji udział wziął prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, który poinformował o przyznaniu 5 mln zł na następny etap budowy szpitala.

- W najbliższych miesiącach rozpoczniemy budowę drugiego skrzydła szpitalnego, a także mam nadzieję, że najpóźniej na początku przyszłego roku rozpocznie się budowa siedziby Medycyny Sądowej. Przeznaczyliśmy na ten cel pieniądze z tak zwanych obligacji skarbowych w wysokości 10 milionów zł. Udało nam się również pozyskać od miasta 30-arowy teren, na którym obiekt powstanie. Będzie to pierwszy taki obiekt w tej części Polski – informuje prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

Do olsztyńskiego „Budzika" trafiają pacjenci, którzy skończyli 18 lat w dniu przyjęcia, są w śpiączce nie dłużej niż rok od urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej, mają stabilne parametry życiowe i oddychają bez wspomagania mechanicznego. Na takich pacjentów czeka obecnie 8 łóżek, a od lipca 2019 - 15. Klinika „Budzik dla dorosłych" dysponuje nowoczesnym sprzętem światowej klasy; ma m.in. tzw. cyber-oko, system, który służy do zbadania, czy pacjent posługuje się wzrokiem ze zrozumieniem. Pomaga nie tylko zdiagnozować pacjenta, ale także nawiązać z nim kontakt. W terapii pomaga także sprzęt do rezonansu magnetycznego - okulary i słuchawki.

Sylwia Zadworna, fot. Janusz Pająk