Inkubator – szansa dla chorych

Pracownia badań nad ludzkimi komórkami macierzystymi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wzbogaciła się o dwa nowe inkubatory. Przyspieszy to dwukrotnie prowadzone na Wydziale Nauk Medycznych badania nad regeneracją komórek nerwowych i da szansę chorym na stwardnienie zanikowe boczne.

Stwardnienie zanikowe boczne jest nieuleczalną, postępującą chorobą obwodowego układu nerwowego. Jej pierwsze objawy to zanik mięśni i niedowłady kończyn. Wraz z postępem choroby pacjent staje się więźniem własnego ciała. Nie może się poruszać, ma problemy z mówieniem, przełykaniem, a nawet oddychaniem. Od momentu postawienia diagnozy do śmierci mija średnio 2,5 roku. Są też wyjątki, jak Stephen Hawking, brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk, który z chorobą zmaga się ponad 50 lat.

- Choroba ta pojawia się głównie u osób między 50. a 70. rokiem życia. Częściej u mężczyzn. Niestety chorują także ludzie młodzi. Obecnie na przeszczep komórek macierzystych oczekuje ok. 200 osób. Od 2013 roku przeprowadziliśmy procedury badawczo-lecznicze u 12 osób. Wyniki badań zaprezentujemy jesienią – mówi dr hab. n. med. Joanna Wojtkiewicz, prof. UWM, pracownik Laboratorium Badań nad Komórkami Macierzystymi.

Uroczystość przekazania inkubatorów na rzecz Pracowni Medycyny Regeneracyjnej Banku Komórek Macierzystych w Szpitalu Uniwersyteckim odbyła się 14 maja. Sprzęt o wartości 74 tys. zł Wydział Nauk Medycznych otrzymał od Fundacji na Rzecz Regeneracji Komórek Nerwowych.

- Inkubatory pozwolą dwukrotnie przyspieszyć prowadzone badania nad regeneracją komórek nerwowych oraz komórek związanych z kręgosłupem. To w nich namnażane są komórki, które po 5 tygodniach przeszczepiane są chorym. Procedura ta będzie dostępna dla większej grupy chorych, także tych w zaawansowanej postaci stwardnienia zanikowego bocznego – wyjaśnia prof. Joanna Wojtkiewicz.

Fundacja na rzecz Regeneracji Komórek Nerwowych powstała z inicjatywy naukowców z Wydziału Nauk Medycznych UWM. Jej celem jest m.in. wspieranie prac badawczych nad komórkami macierzystymi oraz pomoc chorym na choroby układu nerwowego i kręgosłupa.

syla

w kategorii