Informacja - rządzi światem

Co dziś rządzi światem? Pieniądz? Nie. Informacja. A co rządzi informacją? GIS czyli System Informacji Geograficznej służący do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych.

Każdy, kto dzisiaj korzysta z komputera, telefonu komórkowego, smartfona czy tabletu - korzysta z GIS, nawet o tym nie wiedząc. Każde z tych urządzeń dostarcza mu bowiem danych przez kogoś zgromadzonych, przechowywanych i odpowiednio do potrzeb odbiorcy przetworzonych. Chociaż nazwa sugeruje, że GIS dotyczy tylko informacji geograficznej - to w istocie właściwie nie ma takich danych, których nie może on gromadzić.

- Jedynym ograniczeniem dla GIS jest tylko ludzka wyobraźnia - stwierdził dr hab. Radosław Wiśniewski, prof. UWM - dziekan Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej otwierając GIS Day (20.11.).

 Ostatnio np. połączone korporacje taksówkowe zleciły przygotowanie systemu informacji dla taksówek, aby szybciej docierały do klientów i woziły ich taniej. System wykorzystuje technikę pozycjonowania z użyciem smarfonów.

Dzień GIS to coroczne święto miłośników i użytkowników Systemów Informacji Geograficznej. Wydarzenie to już od 1987 r. ma charakter globalny i jest częścią Tygodnia Świadomości Geograficznej.

- Inicjatorem Dnia GIS było National Geographic Society oraz firma Environmental Systems Research Institute (ESRI). U nas odbywa się on po raz drugi, po kilkuletniej przerwie. Jego celem jest uświadomienie czym jest GIS i upowszechnienie wiedzy o nim - wyjaśnia mgr inż. Katarzyna Szczepankowska z WGiGP, członkini komitetu organizacyjnego Dnia na UWM.

Komitet przygotował na ten dzień wiele wydarzeń. Składał się na nie m.in. wykład o interdyscyplinarności GIS, dla tych, którzy nie bardzo wiedzą o co chodzi, o modelowaniu przestrzennym cen i wartości nieruchomości z wykorzystaniem narzędzi GIS, o wykorzystaniu go do dokumentacji dendrologicznych, o budowaniu wirtualnych makiet miast, osiedli i infrastruktury, o wpływie natężenia hałasu komunikacyjnego na wartość nieruchomości na przykładzie rynku olsztyńskiego czy o wykorzystaniu GIS w spisach powszechnych. Była też sesja posterowa. Stoiska wystawiły firmy geodezyjne i związane z tą branżą.  Z okazji Dnia odbyły się wcześniej geopodchody w Kortowie.

- Uczestniczyło w nich 10 drużyn, w tym jedna niestudencka - z Technikum Budowlanego w Olsztynie, która zajęła 2. m. Uczestnicy musieli rozwiązać 10 zadań, np. wyjaśnić co to jest reper, wycentrować teodolit i zmierzyć parking  tachimetrem i ruletką - informuje  Adam Tryzna -  organizator podchodów. Uczestnicy Dnia obejrzeli też wydziałowego drona (na zdj.), wykorzystywane do pomiarów geodezyjnych.

Odbył się również konkurs na najładniejszą mapę, w którym zwyciężyła edukacyjna mapa Łazienek Królewskich w Warszawie Alicji Kąkol, drugie miejsce zajęła mapa turystyczna Kozienic - Marcina Starzyka, trzecie ex aequo - mapa walorów turystyczno-rekreacyjnych pałacu w Gładyszach Marcina Kardasza i  Karoliny Myszkiel oraz mapa nocnego natężenia świateł w Polsce- Daniela Majchrzaka. Na uwagę zasługiwał także mapa Adama Pacewicza - Kortowo w roku 1913. W finale Dnia GIS organizatorzy urządzili dla studentów warsztaty i szkolenie z autoprezentacji.

Kto rano miał wątpliwości czy GIS naprawdę rządzi światem - ten po południu już się ich pozbył. Tylko po co GIS rządzi światem? Podobno, aby żyło nam się łatwiej…

lek

w kategorii