Gwiazdy sportu upamiętniły trenera Ludwichowskiego

Tegoroczni olimpijczycy z Tokio - Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski, Dariusz Kowaluk, Tom Walsh i Konrad Bukowiecki – oraz inne gwiazdy polskiego sportu uczestniczyły w Memoriale im. Zbigniewa Ludwichowskiego rozegranym na stadionie uniwersyteckim w Kortowie..

Na stadionie w Kortowie rozgrany został (31.09.) I Memoriał Lekkoatletyczny im Zbigniewa Ludwichowskiego - zmarłego w marcu tego roku trenera LA. Zawody odbyły się dla uczczenia jego pamięci, a ich organizatorem były Warmińsko-Mazurski Związek Lekkiej Atletyki i UWM.

Na płycie niedawno odnowionego stadionu kortowskiego można było zobaczyć m.in. uczestników i medalistów tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio: Natalię Kaczmarek, Karola Zalewskiego i Dariusza Kowaluka (biegli w sztafecie mieszanej 4x400 m), Marlenę Gola, Klaudię Adamek (bieg na 100 m), Paulinę Gubę, Klaudię Kardasz i Konrada Bukowieckiego oraz Nowozelandczyka Toma Walsaha (wszyscy pchnięcie kulą).

Głównymi konkurencjami memoriału były: pchnięcie kulą, rzut oszczepem kobiet i mężczyzn oraz biegi na 200, 400, 800 i 1500 m. Kulminacją imprezy była sztafeta pokoleń złożona z 20 składów, w której pobiegli podopieczni trenera Ludwichowskiego.

Zawody seniorów poprzedziły zawody młodzików do lat 16. Pomimo deszczowej pogody, która utrudniła życie zarówno organizatorom, jak i zawodnikom memoriał oglądało kilkuset kibiców.

Zawody otworzyła Bronisława Ludwichowska, żona Zbigniewa, a wspomniała go Anna Wolińska, jedna z jego podopiecznych.

Gwiazdy nie zawiodły. Karol Zalewski, 400-metrowiec, który kilka lat był zawodnikiem KS AZS UWM wygrał bieg na 200 m, Natalia Kaczmarek, koleżanka Zalewskiego i Kowaluka ze złotej olimpijskiej sztafety, nie tylko pierwsza minęła linię mety, ale jeszcze ustanowiła rekord życiowy. Tom Walsh, który w Tokio był 2. i ma koncie 2 tytuły mistrza świata w pchnięciu kulą i tym razem był najlepszy.

Zbigniew Ludwichowski zmarł nagle w marcu tego roku. Miał 70 lat. Był wybitnym trenerem lekkiej atletyki związanym z KS AZS UWM Olsztyn. Przygodę z lekkoatletyką rozpoczął jako nastolatek w rodzinnej Rumii. Biegał na dystansach 400 i 800 m. Po ukończeniu gdańskiej AWF przeniósł się do Olsztyna, w którym w 1973 r. rozpoczął pracę z młodzieżą w klubie Gwardia. Po likwidacji sekcji lekkoatletycznej Gwardii, przeniósł się do AZS UWM Olsztyn, z którym związany był do końca życia. Ludwichowski był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy. W swojej wieloletniej karierze trenerskiej zajmował się zawodnikami biegającymi na różnych dystansach. Szkolił i sprinterów i długodystansowców. Był trenerem kadry narodowej PZLA. Już w latach 70. XX w. doprowadził do licznych sukcesów międzynarodowych swoją żonę – Bronisławę, dwukrotną medalistkę mistrzostw świata w biegach przełajowych (Rabat 1975). Pod jego okiem formę szlifowała Wanda Panfil – jedyna polska mistrzyni świata w maratonie (Tokio 1991). W ostatniej dekadzie doprowadził do medali mistrzostw świata U20 oraz Europy U23 Karola Zalewskiego - sprintera. Od kilku lat współpracował z Dominikiem Smosarskim - innym talentem sprintu z Warmii i Mazur.

Pod okiem Zbigniewa Ludwichowskiego przygodę z lekkoatletyką rozpoczęły i kontynuowały setki młodych sportowców z rejonu olsztyńskiego i nie tylko. Był mocno zaangażowany w życie lekkoatletyczne swojego regionu. Wspierał władze okręgowego związku lekkiej atletyki, był moderatorem sportu i organizatorem licznych wydarzeń sportowych. Był wielokrotnie nagradzany – przez władze samorządowe oraz lokalne media.

lek