E-Turystyka Religijna – koniec izolacji

Serwisy podróżnicze to nic nowego. Chociaż niekiedy znacznie się od siebie różnią, to mają wspólną cechę: są przeznaczone dla ludzi pełnosprawnych i o pewnej sile nabywczej. A co z ludźmi w wieku 60+ i niepełnosprawnymi fizycznie? Dla nich oferty nie mają.

Ludzie w wieku 60+ i niepełnosprawni fizycznie to właśnie adresaci projektu E-Turystyka religijna, który realizuje zespół dr inż. Agnieszki Chojki, adiunkt z Katedry Geodezji Szczegółowej na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej.

Dr Chojka jest informatykiem, ale nietypowym. Nie interesuje ją programowanie dla samego programowania. Jej oczkiem w głowie jest GIS, czyli Systemy Geoinformacyjne. Najbardziej zajmuje ją tworzenie wyspecjalizowanych systemów GIS, np. dla gminy i rzeczoznawcy majątkowego, systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności czy mobilnego systemu tworzenia i aktuali­zowania map cyfrowych. Ale to nie wszystko.

– Jestem miłośniczką podróży i tych małych, i tych dużych. W ubiegłym roku byłam w Peru i Boliwii, w grudniu odwiedziłam Tajlandię, a dwa lata temu zwiedzałam Nowy Jork. Poza tym lubię wędrówki po górach. Podczas podroży robię zdjęcia i notatki, bo interesuje mnie, jak żyją ludzie w różnych częściach świata – zdradza dr. Chojka.

To właśnie zamiłowanie do podróży stało się inspiracją do przygo­towania projektu E-Turystyka religijna.

Współpomysłodawcami projektu są m.in. dr inż. Agnieszka Zwirowicz-Rutkowska, dr inż. Michał Bednarczyk, adiunkci z Katedry Geodezji Szczegółowej na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej oraz dr inż. Kamil Kowalczyk – prodziekan ds. rozwoju i kształcenia Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej. To właśnie on odkrył, że program Innowacje Społeczne Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przewiduje dofinansowanie takiego rodzaju działalności. Napisali więc projekt, złożyli w NCBR i nie musieli długo czekać na akceptację. Eksperci NCBR uznali, że pomysł wart jest wsparcia i przyznali na niego grant w wysokości ok. 200 tys. zł.

O co w nim chodzi?

Ludzie w wieku 60+ i niepełnosprawni fizycznie to ludzie, którzy bardzo mało korzystają z komputerów. W ten sposób są odcięci od wielu istotnych informacji, a to w konsekwencji prowadzi do izolacji i wykluczenia społecznego. Stają się zniechęceni, nieaktywni, popadają w frustrację. Polska budująca społeczeństwo informacyjne  nie może sobie pozwolić na to, aby tak liczna grupa ludzi znalazła się na marginesie. Projekt ma na celu ich zaktywizowanie i ułatwienie im życia.

– Nasz projekt zacznie się od naszego regionu. Przedstawimy w nim ważne obiekty religijne. Ich opis będzie zawierać pełną informację turystyczną i historyczną, którą mają wszystkie przewodniki, ale także informacje o wszelkich przeszkodach, które mogą utrudnić lub uniemożliwić ich zwiedzanie. Dołączymydo tego wirtualny spacer po tych obiektach, aby ci, którzy uznają, że nie są w stanie wybrać się w jakieś miejsce, znaleźli jego jak najbardziej pełny obraz. To wszystko będzie dostępne w postaci interaktywnej mapy (geoportalu)na stronie internetowej – tłumaczy dr Chojka.

Ważne w tym projekcie jest to, że wszystkie obiekty, które się w nim znajdą odwiedzą współpracujący z projektem słuchacze Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To oni osobiście zweryfikują je i skatalogują według odpowiedniego klucza. W ten sposób twórcy projektu zyskają pewność, że żadna przeszkoda nie zostanie pominięta albo, że jest lub nie ma sposobu w terenie na jej pokonanie, np. wózkiem inwalidzkim.

Dr inż. Agnieszka Chojka jako geoinformatyk, grafik komputerowy i pasjonat podróży zadba o to, aby udostępniony serwis E-Turystyki religijnej był łatwy w obsłudze, a jednocześnie atrakcyjny dla użytkownika.

– Liczymy też na to,że słuchacze UTW pomogą nam potem rozpropagować nasz projekt, aby służył jak największej liczbie ludzi – kontynuuje dr Chojka.

– Zaczęliśmy od turystyki religijnej, bo miejsca kultu religijnego są często odwiedzane przez naszą grupę docelową, ale podobny opis można zastosować do innych miejsc czy szlaków turystycznych. Nasz projekt to dopiero początek wielkiej pracy – zapewnia.

Lech Kryszałowicz