Dzień Otwartych Drzwi 2019 na UWM

Dzień otwarty na UWM
Prezentacje wydziałów, laboratoriów, pracowni, kół naukowych, biur uniwersyteckich, wycieczki, pokazy i wiele innych atrakcji czekało na maturzystów podczas Dnia Otwartego na UWM.

Już po raz kolejny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbył się Dzień Otwartych Drzwi. Tysiące maturzystów odwiedziło Kortowo 27 marca, aby zapoznać się z ofertą dydaktyczną największej publicznej uczelni w północno-wschodniej Polsce. W Centrum Nauk Humanistycznych stanęły kolorowe stoiska: wydziałowe, biur i agend, samorządu studenckiego oraz kół naukowych. Wydarzeniu towarzyszyły liczne występy m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo", Chóru im. prof. W. Wawrzyczka czy Sekcji Tańca Nowoczesnego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM „Endorfina".

Dzień Otwartych Drzwi na UWM oficjalnie zainaugurował prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów, który zachęcał młodych ludzi do studiowania w Olsztynie oraz odwiedzania serwisu rekrutacyjnego UWM.

- To wyjątkowa okazja, aby poznać UWM, zajrzeć do licznych laboratoriów i pracowni. Odwiedzajcie i zadawajcie pytania. Oferujemy 74 kierunki kształcenia i jestem przekonany, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Uniwersytet stoi otworem i zachęcamy do studiowania – podkreślał prorektor Jerzy Przyborowski.

Dzień Otwartych Drzwi organizowany jest od początku istnienia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Co roku, kampus uniwersytecki odwiedzają młodzi ludzie z Olsztyna i regionu. Nie inaczej było i tym razem. W Kortowie można było spotkać przyszłych maturzystów m.in. z Lidzbarka Warmińskiego, Działdowa, Lubawy, Giżycka, Mławy czy Olsztynka. Kandydaci na studia mogli porozmawiać ze studentami i wypytać się m.in. o to, jak wygląda nauka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, czy trudno się dostać na poszczególne kierunki, jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, jak dostać miejsce w akademiku lub otrzymać stypendium.

- Nie wiem jeszcze dokładnie, które studia wybrać, ale na pewno będzie to coś związanego z biologią i chemią. Zaciekawił mnie Wydział Nauk o Zdrowiu i kierunek dietetyka, ale za wcześnie jeszcze, aby się na coś konkretnie zdecydować – mówi Aleksandra Sokół z III Liceum Ogólnokształcącego w Mławie.

- Zapoznałam się z ofertą Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, ciekawym kierunkiem wydaje się leśnictwo, ale nie wiem jeszcze, co wybiorę. Na pewno będę chciała zapoznać się jeszcze z ofertą Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa – dodaje Iga Rzosińska, uczennica III klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku.

Dzień Otwartych Drzwi zainteresował nie tylko tegorocznych maturzystów, ale również ich młodszych kolegów. Jedną z takich osób była Zuzanna Ruksza, uczennica II klasy XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Olsztynie.

- Od gimnazjum bardzo interesuje mnie informatyka i ten kierunek chcę studiować. Przyszłam dzisiaj dowiedzieć się, jak te studia wyglądają w Olsztynie, a przy okazji stoczyłam walkę robotów. Poza UWM biorę pod uwagę jeszcze KUL – wyjaśnia Zuzanna.

Ratownictwo górskie to marzenie Agaty Kolby, uczennicy II klasy Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku.

- Interesuje mnie kierunek lekarski i ratownictwo medyczne, bo chciałabym w przyszłości zostać ratownikiem górskim. Pytałam się studentów np. o to czy trudno się dostać na studia, ile trzeba procent uzyskać na maturze, czy trudna jest nauka. Zapoznam się jeszcze z ofertą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, ale wydaje mi się, że jednak wybiorę Olsztyn. Decyduje o tym odległość, ale również to, że absolwenci są świetnie przygotowani i bardzo dobrze zdają egzaminy – podkreśla Agata.

Dzień Otwartych Drzwi na UWM nie odbywał się jedynie w siedzibie Wydziału Humanistycznego. Wiele uniwersyteckich wydziałów udostępniło zwiedzającym laboratoria, aule wykładowe a także przygotowały promujące prezentacje, pokazy, wykłady i warsztaty.

Jak co roku nie zabrakło także ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Eksperci z OKE wyjaśniali, jak będzie wyglądać w tym roku egzamin maturalny z języka polskiego, matematyki, języków obcych.

Organizatorem Dnia Otwartych Drzwi było Biuro ds. Studenckich.

Sylwia Zadworna