Doktor honoris causa UWM - nowym przewodniczącym Bundestagu

rektor UWM , prof. Ryszard Górecki gratuluje tytułu dr. Wolfgangowi Schauble
Dr. Wolfgang Schäuble - doktor honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego został nowym przewodniczącym niemieckiego Bundestagu.

Wybrany na przewodniczącego Bundestagu został 24 października 2017 r. otrzymując 501 głosów w liczącej630 posłów izbie niemieckiego parlamentu. W konsekwencji zrezygnował z funkcji rządowej.

Przez 8 ostatnich lat, ten poruszający się na wózku polityk, był twarzą gospodarczej polityki niemieckiego rządu. Był ministrem finansów zarówno w drugim, jak i trzecim rządzie Angeli Merkel. W pierwszej kadencji kanclerz Merkel kierował natomiast ministerstwem spraw wewnętrznych. To on stał za polityką zaciskania pasa zalecaną Grecji, Włochom czy Hiszpanii, gdy wybuchł kryzys finansowy. 

Wolfgang Schäuble jest najdłużej nieprzerwanie zasiadającym w Bundestagu politykiem. Mandat poselski piastuje od 1972 r. To bardzo wpływowy członek CDU.  W centrali CDU argumentowano, że w parlamencie, w którym zasiada 94 reprezentantów skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) będzie potrzebny twardy przewodniczący.

Dr Wolfgang Schäuble doktorat honoris causa UWM otrzymał 1 października 2006 r. Senat UWM przyznał mu go w uznaniu wkładu w dzieło zbliżenia wzajemnego Niemców i Polaków.

Społeczność UWM serdecznie gratuluje nowemu przewodniczącemu Bundestagu wyboru na to odpowiedziaone stanowisko i życzy owocnej pracy.

lek

w kategorii