Dalie są piękne nawet w deszczu

uniwersytecka kolekcja dalii
Kapryśna aura nie przeszkodziła olsztyniakom podziwiać kwiatowe kompozycje na VII Olsztyńskiej Wystawie Dalii (28-29.09) w Kortowie. Uniwersytecka kolekcja tych pięknych kwiatów liczy ponad 300 odmian.

W ostatni weekend września wystawa dalii po raz 7. zgromadziła w Kortowie setki miłośników tych kwiatów. Olsztyniacy podziwiali kwitnące dalie mimo deszczu i chłodu. Kolekcja tych kwiatów, należąca do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego liczy ponad 300 odmian, co roku pojawiają się nowe. W kolekcji jest m.in. dalia odmiany Olsztyn, o płatkach różowych ze złotym odcieniem.

Na wystawie kwiaty pokazało też 9 wystawców z naszego regionu. Jeden wystawca przyjechał aż ze Śląska. Można było oglądać dalie rosnące w gruncie oraz ułożone w kompozycje.

Wystawie towarzyszyły warsztaty. W tym roku organizatorzy promowali postawy proekologiczne.

- Przy okazji wystawy zwracamy uwagę na aspekty ekologiczne, zachęcamy i pokazujemy, jak wykorzystać przedmioty, wyrzucane po użyciu do śmieci. Możemy np. uszyć woreczek na zakupy z niepotrzebnej już firanki, zrobić osłonkę na doniczkę z niepotrzebnego pojemnika plastikowego. Do ozdoby możemy wykorzystać skrawki materiału z nieużywanych już ubrań – mówi mgr Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM, pomysłodawczyni i główna organizatorka wystawy.

Jak co roku można było wziąć udział w warsztatach malowania gipsowych odlewów dalii oraz malować kwiaty na butelkach.

- Do malowania na gipsie używamy barwników naturalnych, np. soku z buraka, kakao. Zielony kolor można uzyskać z suszonej i ubitej w moździerzu pokrzywy – opowiada Teresa Jagielska.

Tradycyjnie olsztyniacy wybierali najpiękniejszą odmianę dalii poprzez głosowanie. W tym roku publiczność I miejsce przyznała odmianie Penhill Watermelon z kolekcji Ady i Krzysztofa Hermanowicz; II miejsce - odmianę Cafe au Light wystawionej przez Grażynę Sadłowską i Władysława Żarnowskiego oraz III miejsce - odmianie Show'n Tell III Barbary i Stanisława Janiszewscy oraz odmianie Rozowaja Diadema Mieczysława Szuwarskiego.

Utrzymanie tak dużej kolekcji kwiatów wymaga dużo pracy. W opiece nad kwiatami oraz w przygotowaniu wystawy pomaga Teresie Jagielskiej grupa wolontariuszy.

- Dalie trzeba pielęgnować, pielić rabaty. Jesienią wszystkie bulwy wykopujemy, wiosną znowu sadzimy do gruntu. Pomaga mi wiele osób. Zachęcam wszystkich lubiących pracę przy kwiatach do włączenia się w pomoc. Odwdzięczymy się sadzonkami dalii. Można też pomóc nam przy innych kwiatach. Mamy kolekcje chryzantem i sukulentów – zachęca Teresa Jagielska.

mah